مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,23 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1670منبع: کنجکاو
کد خبر : 1000976 12:00:00 | 1393/9/8

قطعات برنز قدیمی‌ترین رایانه جهان به نام Antikythera Mechanism صد سال بیش از آنچه دانشمندان تصور می‌کردند، قدمت دارند.

قدیمی ترین رایانه جهان

محققان آرژانتینی نوعی تقویم پیش‌بینی کسوف (صفحه عقربک‌دار بر روی قسمت پشت Antikythera Mechanism) را یافته‌اند. این تقویم شامل کسوفی است که در ماه مه 12 هزار و 205 سال پیش از میلاد رخ داده است. این در حالی است که تحلیل‌های تاریخ‌گذاری

رادیوکربنی پیشین از این سامانه، تاریخ ساخت این رایانه را حدود 100 تا 150 سال پیش از میلاد نشان داده بودند.

تحقیقات صورت‌گرفته در دانشگاه ملی Quilmes آرژانتین نشان می‌دهند فرآیند پیش‌بینی کسوف‌ها توسط این رایانه، بر اساس علم حساب بابلی‌ها و نه علم مثلثات یونانی‌هاست. این رایانه بسیار پیچیده، که از 40 دندانه و دنده برنزی ساخته شده، در دوران باستان برای رهگیری چرخه‌های سیستم خورشیدی به کار رفته است.

سامانه مزبور در سال 1900 و از کشتی واژگون‌شده Antikythera (کشتی باری رومی) و در آن سوی سواحل یونان بازیابی شد.

اسکن‌های گرفته‌شده از این سیستم در سال 2008 نشان دادند این رایانه احتمالا در پیش‌بینی کسوف‌ها به کار رفته و همچنین مناسبت‌های مهم تقویم یونان مانند بازی‌های المپیک را ثبت کرده است. این اسکن‌ها همچنین حاکی از آن بودند مکانیسم مزبور در چهارچوب چوبی مستطیلی‌شکل قرار داشته و این چهارچوب دارای دو در بوده است که بر روی آن‌ها دستورالعمل‌هایی برای چگونگی استفاده از رایانه درج شده‌اند.

قدیمی ترین رایانه جهان

نسخه المثنی‌ قدیمی‌ترین رایانه جهان در شهر کورینت

 در قسمت جلوی این سامانه، یک صفحه عقربک‌دار وجود دارد که تقویم زودیاک یونانی و مصری را نشان می‌دهد. در قسمت عقب آن نیز دو صفحه عقربک‌دار دیگر به چشم می‌خورند که اطلاعاتی درباره چرخه‌های ماه و کسوف‌ها را نشان می‌دهند.

این سیستم ماشین‌حساب‌مانند با استفاده از یک میل‌لنگ دستی عمل کرده و می‌توانست حرکات عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل، موقعیت خورشید و موقعیت و مراحل ماه را رهگیری کند. سیارات مزبور، تنها سیارات شناخته‌شده‌ در آن زمان بودند.

 

قدیمی ترین رایانه جهان

محل کشتی واژگون‌شده Antikythera

 محققان توانسته‌اند تمامی اسامی ماه‌ها را بر روی یک تقویم 19 ساله واقع بر پشت این مکانیسم بخوانند. آن‌ها پس از بررسی زبان‌ درج‌شده بر روی این ابزار، اعلام کردند این سیستم احتمالا به ارشمیدس مرتبط باشد. این نوشته‌ها نشان می‌دهند مکانیسم Antikythera در کورینت یونان یا در سیراکوس (واقع در سیسیل امروزی یعنی جایی که ارشمیدس زندگی کرده‌)، تولید شده است.

ارشمیدس در سال 212 پیش از میلاد کشته شد و کشتی حامل این ابزار بین سال‌های 85 و 60 قبل از میلاد در دریا واژگون شد.

 

گروه تحقیقاتی در حال اعزام به کشتی واژگون‌شده

اوایل سال جاری میلادی، گروهی به رهبری دولت یونان به کشتی‌ واژگون‌شده باستانی Antikythera اعزام شدند. آن‌ها ظروف غذاخوری، بخش‌هایی از کشتی و یک نیزه برنزی را یافنند و شیرجه بعدی گروه تحقیقاتی، بهار آینده میلادی و به امید یافتن سرنخ‌های بیشتر درباره تاریخ Antikythera Mechanism صورت خواهد گرفت.

(0)