مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2047منبع: تابناک
کد خبر : 1000140 10:40:31 | 1393/5/15

در بسیاری از موارد عدم عمل‌کرد صحیح سیستم شما تنها یک عامل اساسی دارد: دمای بیش از حد سیستم و سخت افزارهای آن. چنانچه حرارت سیستم و سخت افزارها بیش از حد باشد ممکن است منجر به Shut Down شدن سیستم یا به اصطلاح هنگ کردن آن باشد. در اینجا شما را با سه ابزار برای رصد . کنترل حرارت سخت افزارهای سیستم آشنا میکنیم.

 
راه‌های زیادی برای جلوگیری از بیش از حد داغ شدن سیستم و سخت افزارهای آن وجود دارد. یکی از کم دردسر ترین و کم هزینه ترین آن‌ها پاک سازی و تمیز کردن مداوم و مرتب سیستم است. 
 
اما قبل از هر چیز باید اطلاعات مربوط به درجه حرارت هر کدام از سخت افزارهای سیستم را داشته باشید تا متوجه مشکل اصلی بشوید. پر اینجا است که پای نرم‌افزار های مربوطه به میان می‌آید. در اینجا شما را با سه نمونه از بهترین این ابزارها آشنا میسازیم:
 
سه نرم‌افزار برای رصد و کنترل حرارت سخت افزارها
 
HWMonitor
 
این نرم‌افزار (دانلود از وب سایت اصلی) در دو نسخه قابل نصب و Portable‌ عرضه می‌شود. زمانی که آن را نصب و اجرا میکنید اطلاعاتی را در خصوص سخت افزارهای سیستم ارائه میکند. این اطلاعات شامل اطلاعات پردازشگر؛ کارت گرافیکی؛ حافظه و حسگرهای مادربورد میشود:
 
سه نرم‌افزار برای رصد و کنترل حرارت سخت افزارها
 
میزان درجه حرارت به دو مقیاس سلیسیوس و فارنهایت ارائه میشود. اما یکی از مشکلات اولیه این ابزار این است که یافتن همه نرم‌افزار ها در آن کمی مشکل و نیازمند کنکاش است. این نرم‌افزار دمای فعلی و حداکثر و حداقل دمای ممکن برای فعالیت سخت‌افزار را ارائه میکند.
 
HWInfo
 
ابزار HWInfo (لینک دانلود از وب سایت اصلی) به‌قدری اطلاعات از سخت افزارهای سیستم ارائه میکند که کاربر عملاً سرگیجه میگیرد! یکی از قابلیت‌های آن این است که میتوانید همه حسگر های سیستم را رصد کرده و اطلاعات آن‌ها را نمایش دهد:
 
سه نرم‌افزار برای رصد و کنترل حرارت سخت افزارها
 
این ابزار ضمن نشان دادن دمای فعلی؛ حداکثر و حداقل و میانگین دمای سخت‌افزار در خصوص برخی از سخت افزارها اطلاعات بیشتری را نیز ارائه میکند. برای مثال در خصوص CPU ضمن ارائه اطلاعات خود سخت افزار؛ اطلاعات مربوط به دمای محیط را نیز ارائه میکند.
 
این برنامه نیز در دو نسخه قابل نصب و Portable عرضه میشود. 
 
Open Hardware Monitor
 
این ابزار از بسیاری جهات شبیه به HWMonitor‌ است (لینک دانلود از وب سایت اصلی) و دمای سخت افزارهای اصلی سیستم را نشان میدهد. تفاوت‌های اصلی آن در نوع نمایش دما و همچنین قابیلت Remote کردن این نرم‌افزار است که البته باید از طریق تنظیمات آن فعال شود:
 
سه نرم‌افزار برای رصد و کنترل حرارت سخت افزارها
 
نکته اینکه بدون همه این نرم افزارها و در BIOS سیستم نیز امکان رصد دمای فعلی سخت افزارهای سیستم وجود دارد؛ البته نه همه آن‌ها و این موضوع بسته به سازنده دستگاه و نسخه BIOS متغیر است.
 
اما امکانات و سهولتی که این ابزارها برای شما فراهم می‌آورند و اطلاعات جزئی و دقیق آن‌ها میتواند تا حد زیادی به مجموع اطلاعات شما از نحوه عمل‌کرد سیستم کمک کند.
(0)