مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 3022منبع: تابناک
کد خبر : 1000150 09:00:00 | 1393/5/16

بالاخره موزیلا بعد از مدت‌ها اقدام به انتشار و کاربست پروژه Janus کرد که هدف از آن ارتقا و بهبود سرعت و امنیت وب گردی کاربران است. این پروژه چندان در بین افکار عمومی مطرح نبود اما با انتشار نهایی آن برای کاربران دسکتاپ؛ موزیلا اکنون آنچه پیش از این در Opera دیده بودیم را به فایرفاکس آورده است.

 زمانی که Opera نرم‌افزار Turbo را در مرورگر خود به کار گرفت به شدت در سرعت وبگردی کاربران تحول ایجاد کرد. افزایش سرعت وبگردی در این پروژه از این طریق بود که کاربران مرورگر قادر به آن بودند که از یک تونل ترافیک در بین سرورهای Opera استفاده نمایند که میزان پهنای باند لازم برای دانلود داده‌ها در طی وبگردی را تا حد قابل توجهی کاهش می داد.
 
این عمل از طریق فشرده‌سازی اطلاعات قبل از انتقال آن‌ها به کاربران اتفاق می افتاد. بعد از آن گوگل با انتشار یک افزونه همین امکانات را ابتدا در مرورگر موبایل کروم و سپس بر روی مرورگر دسکتاپ خود به کاربران عرضه نمود.
 
موزیلا از چندی پیش کار خود را بر روی پروژه Janus آغاز کرد اما چیز زیادی از آن در بین رسانه‌ها و افکار عمومی منتشر نکرد. هدف از این پروژه بهبود و ارتقای کیفیت وبگردی کاربران است. این پروژه در ابتدا تنها مختص به کاربران موبایل فایرفاکس بوده است اما اکنون تمامی کاربران دسکتاپ فایرفاکس نیز به این امکانات دسترسی پیدا کرده اند:
 
افزایش سرعت وبگردی شما با پروژه جدید Janus موزیلا
 
اهداف اصلی این پروژه به شکل خلاصه عبارتند از:
 
۱ – کاهش زمان لازم برای بارگزاری صفحات وب
 
۲ – کاهش میزان استفاده از حجم اینترنتی و پهنای باند کاربران
 
۳ – افزایش قابل توجه امنیت کاربران
 
۴ – افزایش پاسخگویی و عملکرد در برابر وب سایتهای سنگین
 
این پروژه از تکنولوژی‌هایی نظیر فشرده‌سازی تصلویر؛ متون و انواع خاصی از Streaming؛ تکنولوژی های جدید در Caching و استفاده از قابلیت‌های پروتکل HTTPS استفاده کرده.
 
موزیلا اقدام به انتشار افزونه ای کرده است (اینجا)  که با نصب آن بر روی مرورگر کاربران قادر به استفاده از امکانات این پروژه هستند.البته نکته مهم این است که این افزونه تنها بر روی نسخه های ۳۳ و بعد از آن کار میکند در نتیجه تا کنون تنها کاربران نسخه های Aurora و Nightly فایرفاکس میتوانند آن را نصب کنند:
 
افزایش سرعت وبگردی شما با پروژه جدید Janus موزیلا
 
تنها کاری که باید انجام دهید این است که افزونه را بر روی مرورگر فایرفاکس نصب کنید. بعد از آن افزونه به شکل خودکار فعال می‌شود و کار خود را در پشت صحنه به طریق که گفته شد صورت میدهد. میتوانید با کلیک بر روی آیکون این افزونه اطلاعات لاطم در خصوص میزان صرفه جویی در حجم ترافیک اینترنتی خود را بدست آورید. همچنین امکان غیر فعال کردن افزونه نیز وجود دارد.
 
در نهایت اینکه پروژه Janus یک پروژه جالب توجه از سوی موزیلا است. البته این پروژه به ویژه به درد کاربران موبایل مرورگر فایرفاکس میخورد زیرا معمولاً این کاربران با مشکلات حجم و سرعت اینترنت بر روی موبایل بیشتر درگیر هستند.اما کاربران دسکتاپ نیز به خوبی از امکانات این پروژه بهره مند می‌شوند.
 
(0)
لینک اختصاصی خبر:
بازگشت به بالا
  • نظر شما