مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,23 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1887منبع: تابناک
کد خبر : 1000241 09:30:00 | 1393/6/6

در سال‌های اخیر در دنیای لینوکس، تقریبا تنها دسکتاپی که‌ مرتب و اساسی تغییر و تحول یافته، دسکتاپ Gnome بوده است. البته اگر تحولات Unity را در Ubuntu نا‌دیده بگیریم، می‌توان گفت که اکنون دسکتاپ زیبای KDE با تغییرات اساسی که کرده، همچنان جذابیت‌های یک دسکتاپ لینوکسی را متفاوت به رخ می‌کشد. 

 دسکتاپ KDE ۵ اکنون مدتی است، ‌برای لینوکس منتشر شده ‌و اکنون خوشحالی کاربرانی که با این دسکتاپ اخت هستند، دوچندان هم می‌شود، زیرا KDE ۵ با تغییراتی که نسبت به نسخه ۴ به خود دیده است، بسیار زیبا‌تر از آنچه ‌پیش از این بود، از آب در‌آمده. 

البته میزان تغییرات نسخه ۵ نسبت به نسخه ۴ به اندازه تغییرات نسخه ۳ به ۴ نیست. اما این تغییرات بیش از همه از جنبه‌ای بصری و زیبایی‌شناسانه قابل توجه است و به ویژه این نکته که نسخه ۵ KDE کاملا بر اساس QT ۵ از نو بنا شده است. این امر منجر به آن شده ‌که این دسکتاپ بسیار زیبا‌تر و با ثبات‌تر و مدرن‌تر باشد.


زیبایی های یک دسکتاپ لینوکسی را در KDE 5 ببینید

پرسش نخست ‌این است که چه چیز در KDE ۵ از همه جالب توجه‌تر است؟ پاسخ این است، در حالی که ایده عمومی در این نسخه جدید هنوز‌‌ همان ایده سابق است،‌‌ فن‌آوری‌های جدیدی در طراحی این دسکتاپ به کار رفته‌‌ و همچنین بسیاری از خطاهای سابق دسکتاپ نیز برطرف شده است.

همچنین واسط گرافیکی به شدت تقویت شده ‌و یا به اصطلاح جلا زده شده است. البته هنوز آیکون‌ها تا اندازه‌ای نیاز به تغییرات دارند تا با فضای جدید و زیبای KDE همخوان شوند.


زیبایی های یک دسکتاپ لینوکسی را در KDE 5 ببینید

با نگاهی سریع به تغییرات KDE 5 متوجه میشویم که آن رنگ نقره ای سابق کمتر دیده میشود و اکنون بیشتر رنگ های Flat و شفافیت در فضای دسکتاپ دیده میشود. همه چیز برای دیدن بسیار زیبا و جالب است. در عین حال که همه چیز سر جای سابق خود است و برای مثال منو ها به همان شکل سابق عمل میکنند، اما همین نمای جدید انگار همه چیز را متفاوت کرده است:

زیبایی های یک دسکتاپ لینوکسی را در KDE 5 ببینید

تم جدید در KDE که Breeze یا نسیم خوانده میشود، به شکل پیش فرض فعال است. این تم به قدری زیبا است که تغییر دادن آن را بسیار مشکل کرده است. البته هنوز تم Oxygen وجود دارد و در صورتی که به تم جدید علاقه ای ندارید، میتوانید از آن استفاده کنید:

 

زیبایی های یک دسکتاپ لینوکسی را در KDE 5 ببینید

 

اما چطور میتوانید KDE 5 را به دسکتاپ های خود اضافه کنید؟ دو روش متفاوت برای این کار وجود دارد:

اول: دانلود آخرین نسخه از پروژه Neon است که مبتنی بر Ubuntu بوده و KDE 5 را به عناون دسکتاپ اصلی خود به همراه دارد. این پروژه هر هفته یک نسخه ISO جدید را بر روی وب سایت خود قرار میدهد – اینجا.

دوم: اضافه کردن PPA مربوط به پروژه Neon به زرادخانه نرم افزاری لینوکس و نصب پکیج های مورد نیاز است. برای این کار دستور زیر را در ترمینال وارد کنید:

sudo add-apt-repository ppa:neon/ppa && sudo apt-get install && sudo apt-get install project-neon-base project-neon-kdeplasma-addons

 

 
(0)
لینک اختصاصی خبر:
بازگشت به بالا
  • نظر شما