مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2283منبع: امواج برتر 75
کد خبر : 10003096 20:00:00 | 1394/8/16

راه ناهموار تحریم‌ها بالاخره به پایان خود نزدیک شد و فراز و نشیب طولانی آن طي گشت. اكنون همه منتظر روزهاي خوش پس از تحريم‌ها هستند. آيا روزهاي خوشي در پيش است؟

صنعت برق را بايد سنبل اقتصاد مقاومتي دانست چرا كه با وجود همه فشارهاي داخلي و خارجي توانست از آزمون‌هاي دشوار سربلند بيرون بيايد. فشارهاي داخلي ناشي از كمبود نقدينگي و اعتبارات، پس از پديده ناميمون هدفمندی يارانه‌هاي نقدي، طرح‌هاي توسعه‌اي وزارت نيرو را متوقف كرد و علاوه بر آن پيمانكاران پر‌توان و توانمند اين صنعت حساس و  زیربنایی را دچار مرگ تدریجی نمود. اما فشارهای خارجی ورود تجهیزات مورد نیاز این صنعت را دچار مشکل نمود که گاه بر‌اساس اعلام مسوولان تا چند برابر قیمت نامی، هزینه واردات پرداخت می‌شد و گاه حتی با وجود قبول هزینه‌های بالا امكان وارد كردن تجهيزات وجود نداشت. با اين حال صنعت برق به همت مدیران و غيرت ملي پيمانكاران صاحب‌نام خود‌، مشكلات را رفع نمود، به موفقيت‌هاي مهمي دست يافت و از آن مهم‌تر اين كه پيشرفت‌هاي چشمگيري را تجربه نمود.

در نگاه نخست چنين به‌نظر مي‌رسد كه روزهاي پسا‌تحريم روزهاي خوش صنعت برق خواهد بود چرا كه ديگر آن همه مشكلاتي كه بر سر راه ورود تجهيزات وجود داشت از بين رفته است و مشكلات نقدينگي هم به‌زودي برطرف خواهد شد. ولی واقعيت اين است كه اگر چه تحريم‌ها برداشته خواهند شد، اما مشكلات بيشتري پایداری آينده صنعت‌برق را تهديد مي‌كند. چرا كه از يك طرف صنايع فعال خواهند شد و صنايع براي ادامه فعاليت نيازمند برق هستند و اين برق بايد از طريق شبكه و نيروگاه‌هايي تامين شود كه در شرايط فعلي براي مصرف روزهاي گرم تابستان، نگراني جدي از تامين انرژي مورد نياز مردم را داشتند. از طرف ديگر طرح‌هاي توسعه‌اي كه اجراي آن‌ها به‌دليل كمبود نقدينگي متوقف شده بود بايد راه‌اندازي شود كه خود هم نيازمند بودجه و اعتبار و هم نيازمند حضور پيمانكاران قوي است. صرف‌نظر از اين كه بعضي از پروژه‌ها مانند نيروگاه‌ها علاوه بر نياز به پيمانكاران با توان بالا، زمان‌بر هستند، سرمايه‌گذاري سنگيني را هم مي‌طلبد. كه به‌نظر مي‌رسد دولت و وزارت نيرو در حال حاضر قدرت ورود به آن را ندارند و سياست‌هاي خصوصي‌سازي نيز اجازه ورود را به آن‌ها نمي‌دهد.

با اين وضعيت روزهاي پسا تحريم روزهاي خوش و استراحت وزارت نيرو و صنعت برق نخواهد بود بلكه روزهاي پر تلاش و پر فعاليتي خواهد بود تا بتوانند علاوه بر واپس ماندگي‌های گذشته، نياز رشد مصرف را نيز برآورده كنند. در همه دنيا استفاده از سرمايه‌گذاران خارجي براي رونق بخش‌هاي مختلف مرسوم است و وزارت نيرو نيز بايد در اين راستا براي جذب سرمايه‌گذاري، دست‌كم در بخش‌هاي نيروگاهي كه پروژه‌ها از نظر مالي سنگين هستند دست ‌به‌كار شود.

علاوه بر برنامه‌ريزي براي جذب سرمايه‌گذاري خارجي، توجه به سياست‌هاي انرژي، در بخش انرژي‌هاي پاك كه توسط بخش خصوصي هم در قالب نيروگاه‌هاي مقياس كوچك قابل راه‌اندازي است براي پيشگيري از مشكل پيش‌رو بسيار مهم خواهد بود. نبود سياست‌هاي يكسان و عدم‌تحقق وعده‌هاي وزارت نيرو در قبال حمايت از طرح نيروگاه‌هاي بخش خصوصي در گذشته رغبت سرمايه‌گذاري را در اين بخش كاهش داده است اگر چه اين تنها عامل كاهش رغبت به سرمايه‌گذاري نيست و سياست‌هاي سرمايه‌اي و پولي عامل مهم‌تري به‌شمار مي‌رود اما باز هم تلاش دست‌اندركاران صنعت برق برای بهبود در اين زمينه موثر خواهد بود.

در دوران پسا‌تحريم وزارت نيرو در بخش سرمايه‌اي بايد بتواند به جذب سرمايه‌گذار خارجي و داخلي بپردازد و در صورت نياز قوانين را به نفع بخش خصوصي تغيير دهد. در بخش پيمانكاري هم بايد اعتماد از دست رفته جبران شود، مطالبات پيمانكاران پرداخت گردد و در جهت تقويت صنعت پيمانكاري گام‌هاي اساسي و موثري برداشته شود. صنعت پيمانكاري توانمند، دغدغه مديران ارشد و تصميم‌گيران صنعت برق را در داخل كاهش مي‌دهد و با نگاهي به بازار خارج از كشور و كشورهاي منطقه مي‌تواند منجر به صدور خدمات فني و مهندسي و ارزآوري شود.

هنوز هم نگراني‌هايي در بخش خصوصي وجود دارد كه در دوران پسا‌تحريم، وقتي خزانه دولت پر شود و وزارت نيرو مشكل نقدينگي نداشته باشد، صنعت برق كشور مجموعه‌اي از كالاهاي خارجي خواهد شد و توليدات داخلي ناديده گرفته خواهند شد. گرچه به نظر نمي‌رسد كه با تجربه تلخ گذشته و بي‌تعهدي شركت‌هاي خارجي و كشورهاي مختلف در بحث تحريم‌ها كه بدنه صنعت برق را براي مدتي دچار مشكل نمود، وزارت نيرو بخواهد دوباره راه اشتباه گذشته را برود، اما در صورت برخورد با چنين پديده‌اي هم، صنايع داخلي توان رقابت با برندهاي با كيفيت خارجي  را از نظر قيمت تمام شده و مزيت‌هاي نسبي خواهد داشت، با اين‌حال بايد سياست‌ها در راستاي اقتصاد مقاومتي ادامه يابد و حمايت همه جانبه از صنايع داخلي صورت پذيرد. دوران تحريم را پاياني بود كه محقق شد، اما دوران پسا تحريم دوران بي‌پاياني است كه بي‌برنامگي نمي‌پذيرد.

 

 

(0)
لینک اختصاصی خبر:
بازگشت به بالا
  • نظر شما