مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,29 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1443منبع: برق نيوز
کد خبر : 10003445 07:40:00 | 1394/10/15

پیش شرط اصلی صادرات برق توسط بخش خصوصی اعلام هزینه سوخت مصرفی نیروگاه‌هاست. مکان‌یابی نیروگاه، احداث نیروگاه و اتصال برق تولیدی به شبکه سراسری باید حتما از طریق وزارت نیرو صورت بگیرد. باید این نکته را متذکر شد که بخش خصوصی مشکل خاصی برای صادرات ندارد.

هوشنگ فلاحتیان با اشاره به لازمه صادرات برق توسط بخش خصوصی گفت:‌ برای انجام این کار لازم است که در ابتدا نرخ سوخت مصرفی نیروگاه‌ها تعیین شود، چرا که تنها از این طریق بخش خصوصی می‌تواند صادرات برق انجام دهد.
وی با بیان این‌که اطلاعی از اعلام طرح‌های تشویقی وزارت نفت برای صادرات برق توسط بخش خصوصی ندارد، گفت: ما نیز از طریق رسانه‌ها متوجه اطلاعیه وزارت نفت برای مشارکت در صادرات برق توسط بخش خصوصی شده‌ایم؛ اما آنچه مبرهن است این است که صادرات برق باید با هماهنگی وزارت نیرو صورت گیرد.

به گفته وی مکان یابی نیروگاه، احداث نیروگاه و اتصال برق تولیدی به شبکه سراسری باید حتما از طریق وزارت نیرو صورت بگیرد.
وی با بیان اینکه راهبرد اصلی وزارت نیرو افزایش صادرات برق است گفت: در این زمینه از همکاری وزارت نفت استفاده می‌کنیم و باید این نکته را متذکر شد که بخش خصوصی مشکل خاصی برای صادرات ندارد.
وی با بیان این‌که موضوع اصلی که ورود بخش خصوصی را برای صادرات برق امکان پذیر می‌کند تعیین نرخ سوخت نیروگاه‌ها از سوی دولت است گفت: پیشنهاد ما به دولت در این باب اعلام شده است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار کرد: بخش خصوصی باید میزان نرخ سوختی را که می‌خرد بداند چرا که در هنگام فروش باید میزان سوخت خود را در نظر بگیرد.

وی با بیان اینکه تاکنون نرخ سوخت نیروگاه‌ها به ما ابلاغ نشده است گفت: به اعتقاد ما نرخ گازی که مورد مصرف نیروگاه‌ها قرار می‌گیرد باید مشابه مبلغی باشد که به خوراک پتروشیمی داده می‌شود.
در همین خصوص پيش‌تر آرش کردی در خصوص صادرات برق به کشورهای خارجی توسط بخش خصوصی گفت: توانیر در حال تدوین بسته‌ای است که شرایط و نحوه صادرات برق توسط بخش خصوصی را مشخص و تبیین می‌کند.
وی اظهار داشت: یکی از مواردی که در این بسته دیده شده است جایابی و مکان‌های تعیین شده برای نصب این نیروگاه‌هاست. توانیر با بررسی‌های فنی صورت گرفته نقاطی را برای احداث نیروگاه ها پیش بینی کرده است که بخش خصوصی می‌تواند با احداث نیروگاه در این نقاط شرایط صادرات برق را داشته باشد.
مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد: فضای امیدواری و رونقی در صنعت برق ایجاد شده است و باید شرایط برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت برق فراهم شود.

(0)