مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,2 ارديبهشت 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1397منبع: ايرنا
کد خبر : 10003596 09:25:00 | 1394/10/30

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو اجرای برجام را سبب افزایش صدور خدمات فنی و مهندسی آب و برق ایران به بیش از 40 کشور کنونی دانست.

 «علیرضا دايمی»سه‌شنبه در مراسم شانزدهمین دوره اهدای جایزه جهانی انرژی در سالن همایش‌های بین‌الملل برج میلاد تهران گفت: اجرای برجام زمینه صدور هر چه بیشتر خدمات فنی و مهندسی کشور به‌ویژه در بخش‌های آب و برق را میسر می‌کند و حتی می‌توان از وجود نیروی کار تحصیل‌کرده در طرح‌های بین‌المللی استفاده کرد.

دايمی درباره راهکارهای مصرف بهینه انرژی در کشور گفت: ایران کشوری با جمعیت جوان است که بیشتر آنان منابع انسانی توانمند و تحصیل‌کرده‌اند.
از دید وی، می‌توان افزون بر استفاده از این جوانان توانمند در صنعت آب و برق، شاهد حضور بیشتر آنان را در بازارهای بین‌المللی و صدور خدمات فنی و مهندسی بود.
وی یادآوری کرد: اینک خدمات آب و برق ایران به بیش از 40 کشور جهان صادر می‌شود و بی تردید، با اجرای برجام این امکان بیش از پیش امکانپذیر خواهد شد.
پیشتر «هوشنگ فلاحتیان» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اعلام کرده بود سالیانه نزدیک به سه میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی از کشور صادر می‌شود که افزون‌بر دو میلیارد و 700 میلیون دلار آن متعلق به صنعت برق کشور است.

** کاهش تلفات توزیع برق از 14.8 درصد به کمتر از 11 درصد در 18 ماه گذشته
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو از کاهش تلفات توزیع برق از 14.8 درصد به کمتر از 11 درصد در 18 ماه گذشته خبر داد.
وی تصریح کرد: ارتقای بهره‌وری در تولید، انتقال و توزیع انرژی یکی از گام‌های اساسی در بهینه‌سازی مصرف انرژی است که در مرحله نخست با دوباره‌سازی نیروگاه‌ها به‌ویژه نیروگاه‌های فرسوده امکان‌پذیر می‌شود.
معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی وزیر نیرو افزود: در قانون به وزارت نیرو اجازه داده شده است با تبدیل واحدهای نیروگاهی گازی به سیکل ترکیبی، بهره‌وری را بدون استفاده بیشتر از سوخت افزایش دهد.
وی ادامه داد: پیش‌بینی مشو‌ق‌هایی برای تولید هر چه بیشتر انرژی‌های نو و تجدیدپذیر مانند انرژی‌های خورشیدی و بادی، زمینه دیگری است که ارتقای بهره‌وری انرژی را میسر می‌کند.

** برنامه وزارت نیرو برای 10 برابر کردن ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از 500 مگاوات کنونی
قايم مقام وزیر نیرو نیز در این مراسم گفت: برنامه وزارت نیرو ارتقای ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از کمتر از 500 مگاوات کنونی به پنج هزار مگاوات است.
به‌گفته «ستار محمودی»، انرژی به‌ویژه انرژی فسیلی همچون تیغ دولبه‌ای است که اگر بدرستی مصرف نشود، آسیب جبران ناپذیری به کره زمین وارد می‌کند.
وی اضافه کرد: ایران اسلامی با جهش در علم و فناوری و پرداختن به اصل پنجاهم قانون اساسی، استفاده بهینه از انرژی را در دستور کار خود قرار داده است.
پیشتر وزیر نیرو گفته بود: وزارت نیرو متعهد شده است تا سال 2030 میلادی دست کم 7500 مگاوات انرژی از نیروگاه‌های تجدیدشونده تولید کند که شامل نیروگاه‌های بادی، آبی کوچک، خورشیدی، زمین گرمایی و زیست‌توده است.
به‌گفته «حمید چیت‌چیان»، تحقق پنج هزار مگاوات از ظرفیت یادشده در برنامه ششم توسعه دیده شده است و خرید تضمینی و بلندمدت انرژی تولیدی با این شیوه، امکان توسعه هر چه بیشتر این نوع نیروگاه‌ها در کشور را فراهم می‌سازد.
در شانزدهمین دوره مراسم بنیاد جهانی انرژی (Energy Globe Foundation) که‌ سه‌شنبه به میزبانی ایران در سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد، طرح اجرای ورتکس فاضلاب شهر تهران موفق شد بین بیش از 10 هزار طرح در حوزه نوآوری‌های زیست‌محیطی رسیده به بنیاد جهانی انرژی، رتبه نخست جایزه جهانی انرژی را به دست آورد.

(0)