مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,21 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2665منبع: ايرنا
کد خبر : 10003616 07:41:00 | 1394/11/4

 معاون راهبری شبکه برق کشور اعلام کرد: صرفه‌جویی 86 هزار مگاوات ساعت برق با مدیریت مصرف صنایع تحقق یافت که بیش از دو برابر میزان مدیریت شده در سال گذشته بود.

 مصطفی رجبی مشهدی افزود: مجموع انرژی صرفه‌جویی حاصل شده از محل مدیریت مصرف صنایع در کشور در دوره زمانی اوج بار امسال، نسبت به سال گذشته رشد یافت .

وی ضمن تشریح نحوه مشارکت صنایع در این طرح و مشارکت بخش توزیع در مدیریت بار گفت: تعداد 15 صنعت در سطح شبکه انتقال و صنایع کوچک در اختیار شرکت‌های برق منطقه‌ای در طرح ذخیره عملیاتی مشارکت کردند.

رجبی مشهدی طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ را از جمله طرح‌ها و اقدامات مدیریت بار در مرکز راهبری شبکه برق کشور توصیف کرد.
وی افزود: امسال با موافقت مدیرعامل شرکت توانیر، مدیریت و برنامه‌ریزی و اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ به معاونت راهبری شبکه برق کشور واگذار شد.
این مقام مسوول تصریح کرد: طرح مزبور یکی از راهکارهای مدیریت و پاسخگویی بار به نیاز شبکه سراسری است که هر کدام از صنایع بزرگ به میزان 200 ساعت در ساعت‌های اوج مصرف و با هماهنگی قبلی و در شرایط اضطرار نسبت به کاهش بخشی از دیماند (بهای قدرت) مصرفی و دریافت مزایای طرح، مشارکت می‌کنند.
وی اضافه کرد: دیماند این صنایع بزرگ در مرکز راهبری شبکه برق کشور (دیسپچینگ ملی) به صورت لحظه‌ای پایش می‌شود، این طرح به‌صورت اثربخش و فقط در شرایط نیاز به کاهش بار، اجرا شد.
رجبی مشهدی افزود: حدود هفتاد هزار مگاوات ساعت انرژی از محل اعمال مدیریت مصرف در صنایع بزرگ طی دوره طرح (30 خرداد تا 31 مرداد) صرفه‌جویی شد.
وی گفت: انرژی معادل اعمال محدودیت مصرف صنایع کوچک در اختیار شرکت‌های برق منطقه‌ای در طرح ذخیره عملیاتی در دوره اجرای طرح 17 هزار مگاوات ساعت بود؛ بنابراین مجموع انرژی صرفه‌جویی شده از محل مدیریت مصرف صنایع در کشور در بازه زمانی اوج بار امسال معادل 86 هزار مگاوات ساعت بوده که بیش از دو برابر میزان مدیریت شده پارسال محسوب می‌شود.

** کاهش 22 درصدی خاموشی‌های کشور در همسنجی با پارسال

معاون راهبری شبکه برق کشور گفت: آمادگی 97 درصدی نیروگاه‌های کشور در ساعات اوج مصرف، اجرای طرح‌های توسعه در بخش تولید و انتقال بر اساس اولویت‌های صنعت برق و اجرای طرح‌های مدیریت مصرف و مدیریت بار، امکان آن را فراهم کرد تا با کاهش خاموشی‌ها به میزان 22 درصد نسبت به سال گذشته، بتوان با موفقیت از ساعات اوج بار شبکه سراسری عبور کرد.
معاون راهبری شبکه برق کشور میزان نیاز مصرف برق برای سال آینده با پیش‌بینی رشد متوسط پنج درصدی بار شبکه سراسری به 52 هزار و 780 مگاوات خواهد رسید که در شرایط پساتحریم احتمال نیاز مصرفی 54 هزار مگاواتی دور از ذهن نیست. پیک بار مصرفی برق تابستان امسال با افزایش سه هزار مگاواتی نسبت به سال گذشته به 53 هزار و 177 مگاوات رسید.

(0)