مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,22 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2774منبع: ايرنا
کد خبر : 10003635 07:45:00 | 1394/11/6

 قرارداد خرید تضمینی 20 مگاوات برق تولیدی در فاز دوم نیروگاه بادی کهک با توافق شرکت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر مپنا و سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا)، برای مدت 20 سال امضا شد.

  قرارداد مزبور به منظور حمایت از بومی‌سازی و ساخت تجهیزات نیروگاه‌های تجدیدپذیر در داخل به امضا رسید و بر اساس آن، نرخ خرید برق از واحدهایی که با تجهیزات برخوردار از ساخت داخل احداث می‌شوند، حداکثر تا 15درصد افزایش خواهد یافت .

خرید تضمینی برق تولیدی در نیروگاه بادی کهک به مدت 20 سال، در مسیر توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و کاهش تولید آلاینده‌های جوی و زیست‌محیطی است و به‌عنوان تعهد گروه مپنا به بومی‌سازی و ساخت تجهیزات موردنیاز در داخل کشور است.

نیروگاه بادی کهک، نخستین مزرعه بادی مجهز به توربین‌های 2.5 مگاواتی در کشور است که ظرفیت انرژی تولید سالانه 350 هزار مگاوات ساعت را دارد.
این نیروگاه یک پروژه صنعتی مهم و سازگار با محیط زیست است که به‌عنوان نخستین پروژه از مجموعه نیروگاه‌های بادی ایران در کنوانسیون تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (UNFCCC) ثبت شده است.
تاییدیه دبیرخانه کنوانسیون مزبور موجب شد، نیروگاه بادی کهک به عنوان یک پروژه پاک، امکانِ فروش گواهی «عدم تولید CO2 در سطح جهانی» بر اساس پیمان «کیوتو» را یافته است.
پیمان بین‌المللی کیوتو در سال 1997 به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای مانند متان، دی‌اکسید کربن، بخار آب و اکسید نیتروژن در جو زمین که موجب افزایش دمای کره زمین می‌شوند، شکل گرفت.
اینک بخش عمده تجهیزات موردنیاز برای احداث نیروگاه‌های بادی در داخل گروه مپنا ساخته می‌شود و انتظار می‌رود با انعقاد قراردادهایی مانند خرید تضمینی برق تولیدی، ورود گروه مپنا به صنعت نیروگاه‌های پاک و تجدیدپذیر بیش از پیش تثبیت و تقویت شود.
مپنا، یک بنگاه اقتصادی است که به همراه 39 شرکت زیرمجموعه خود، با نام « شرکت گروه مپنا » در زمینه ساخت نیروگاه‌های حرارتی، اجرای پروژه‌های نفت و گاز و توسعه حمل و نقل ریلی، به‌صورت پیمانکار اجرایی کلید در دست (یی.پی.سی-EPC) و سرمایه‌گذاری خصوصی (آی.پی.پی-IPP) فعالیت می‌کند.
مزرعه بادی کهک نخستین مزرعه تولید برق با استفاده از انرژی باد در ایران است که در سال 1392 در پنج کیلومتری شهر تاکستان در استان قزوین راه‌اندازی شد.

(0)