مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,21 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1897منبع: ايرنا
کد خبر : 10003685 07:49:00 | 1394/11/14

 علیرضا دايمی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: 20 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی به شرکت‌های غیردولتی تولیدکننده برق برای تسویه بخشی از مطالبات معوق آنان پرداخت می‌شود.

  دايمی افزود: به دنبال اختصاص 40 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی به طلبکاران بخش خصوصی که به منظور تسویه بدهی‌های دولت انجام گرفته، عرضه اولیه این اسناد از روز دوشنبه در فرابورس ایران آغاز شده است.

به‌گفته این مقام مسوول، مطابق قانون بودجه سال 1394، حدود 20 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی برای شرکت‌های غیردولتی تولیدکننده برق اختصاص یافته که امکان تبدیل این اسناد و تامین مالی آن دسته از پیمانکاران از طریق عرضه این اسناد در فرابورس ایران فراهم شده است.
دايمی تصریح کرد: قابلیت معامله اسناد خزانه اسلامی برای آن دسته از پیمانکاران وزارت نیرو امکان پذیر خواهد بود که از طریق مراجعه به کارگزاری های عضو فرابورس ایران کد سهامداری اخذ کرده‌اند و در جریان عرضه اولیه نمادهای «اخزا 4 و 5» در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری ، امکان عرضه اوراق خود را خواهند یافت.
وی پیشتر گفته بود: وزارت نیرو 250 هزار میلیارد ریال در بخش برق و 60 هزار میلیارد ریال بدهی انباشت شده در بخش آب دارد که تسویه این بدهی‌ها از برنامه‌های اصلی و مهم وزارت‌خانه است.
 با توجه به اینکه خزانه‌داری کل کشور تعهد پرداخت مبلغ اسمی این اسناد را در سررسید بر عهده گرفته، این اسناد در زمره اوراق بدون ریسک تلقی می‌شود و همچنین امکان معاملات ثانویه اعم از خرید و فروش این اسناد در فرابورس ایران موجب شده علاقه پیمانکاران به وصول مطالبات خود از این طریق روز به روز افزایش یابد.
پس از عرضه موفق اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا 1» در مهرماه گذشته، اینک فرابورس ایران عرضه اولیه چهار نماد جدید از این اسناد را در بهمن‌ماه در دستور کار خود قرار داده است.
براساس اظهارات امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران، سررسید مراحل دوم تا پنجم اسناد خزانه اسلامی که مربوط به بودجه امسال است، متناسب با زمان انتشار آنها در روزهای 21 شهریور، 21 مهر، 21 آبان و 9 آذرماه 1395 خواهد بود.
به‌گفته وی، عملیات آماده‌سازی سامانه معاملاتی اسناد خزانه اسلامی برای انجام معاملات ثانویه اسناد خزانه اسلامی مربوط به 411 پیمانکار در سامانه‌های فرابورس ایران، سپرده‌گذاری مرکزی و مدیریت فناوری انجام شده و این اسناد قابلیت معامله پیدا کرده اند و علاوه بر این، تا پایان بهمن ماه نیز عملیات آماده‌سازی کل اسناد خزانه اسلامی به‌منظور انجام معاملات ثانویه انجام خواهد شد.
حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در ابتدای هفته جاری در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار کرده بود: قانون بودجه سال 1394 راهکارهایی را برای پرداخت بدهی‌های این وزارت‌خانه مشخص کرده که از جمله آنها پرداخت 40 هزار میلیارد ریال از طریق انتشار اوراق مشارکت است.
به‌گفته چیت‌چیان، سهم وزارت نیرو از انتشار اسناد خزانه اسلامی 30 هزار میلیارد ریال است که تاکنون 20 هزار میلیارد ریال آن به طلبکاران پرداخت شده و علاوه بر آن در روزهای آینده 10 هزار میلیارد ریال صکوک اجاره منتشر می‌شود.
وی یادآور شده بود: حدود 50 هزار میلیارد ریال از اوراق تسویه خزانه با هماهنگی وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی منتشر می‌شود و با این تدابیر، وزارت نیرو 130 هزار میلیارد ریال از مطالبات بخش خصوصی را پرداخت خواهد کرد.
به‌گفته این مقام مسوول، لایحه بودجه سال آینده نیز مشتمل بر همه این ابزارها برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو است و علاوه بر آن، 23 هزار میلیارد ریالی که تاکنون از محل درآمدهای برق صرف پرداخت یارانه‌های نقدی می‌شد، حذف شده و در اختیار وزارت نیرو قرار می‌گیرد.

(0)