مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,2 ارديبهشت 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1113منبع: ايرنا
کد خبر : 10003777 08:41:00 | 1394/11/28

 وزیر نیرو از توافق تهران- تفلیس در سه زمینه همکاری در بخش انرژی و ادامه مذاکره برای اتصال شبکه‌های برق دو کشور به ارمنستان و روسیه خبر داد. به‌گفته وی بررسی امکان صادرات برق ایران به اتحادیه اروپا از راه گرجستان در برنامه‌های آتی وزارت نیرو قرار دارد.

«حمید چیت‌چیان» عصر سه شنبه در پایان دیدار با «کاخا کالادزه» وزیر انرژی گرجستان، افزود: ساخت نیروگاه در گرجستان به دست ایرانی‌ها، همکاری مشترک برای توسعه و بازسازی شبکه‌های برق گرجستان و اتصال شبکه برق دو کشور با روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان موضوع اصلی گفت وگوهای امروز بود.

چیت‌چیان اضافه کرد: هنوز در زمینه امکان صادرات برق ایران از گرجستان به سایر کشورها و اتحادیه اروپا صحبت نشده است اما این امر به‌زودی در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی گفت: موضوع به هم پیوستن شبکه‌های برق روسیه، ارمنستان، گرجستان و ایران پیش از این در «ایروان» پایتخت ارمنستان مطرح شد و ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت آینده) در «تفلیس» پایتخت گرجستان ادامه می‌یابد.
این مقام مسوول افزود: با پیوستن جمهوری آذربایجان به این طرح امکان خوبی برای تبادل برق در زمان پیک مصرف در این کشورها فراهم می‌شود.
به‌گفته این مقام مسوول، گرجستان از ظرفیت‌های برقآبی مناسبی برخوردار است و شرکت‌های ایرانی می‌توانند در این زمینه در این کشور به فعالیت بپردازند.
وی اضافه کرد: هم اینک دو خط انتقال برق بین ایران و گرجستان به ظرفیت 300 مگاوات وجود دارد و بهره‌برداری از خط تازه انتقال برق بین دو کشور در آینده نزدیک این ظرفیت را به 1200 مگاوات افزایش می‌دهد.
این مقام مسوول گفت: هم اینک به دلیل وجود پست 400 به 330 کیلوولت موجود در منطقه «پارس‌آباد مغان»، امکان تبادل 500 مگاوات برق با جمهوری آذربایجان فراهم است.

** تمایل گرجستان برای همکاری در زمینه انرژی، حمل و نقل و گردشگری
وزیر انرژی گرجستان نیز گفت: طرح‌های مشترک انرژی موضوع اصلی صحبت‌های انجام شده در نشست امروز بود.
کالادزه اضافه کرد: شرکت‌های ایرانی برای اجرای پروژه‌های انرژی و تبادل برق در گرجستان امکانات و دانش خوبی دارند و این امکان به‌ویژه در فصل اوج بار مصرف برای واردات برق از ایران و برعکس فراهم است.
وی لغو روادید بین دو کشور را گامی برای توسعه و تعمیق همکاری‌های موجود برشمرد و تصریح کرد: ایران و گرجستان می‌توانند افزون بر انرژی، در زمینه‌های حمل و نقل و گردشگری نیز همکاری مشترک داشته باشند.

(0)