مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,22 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1792منبع: ايرنا
کد خبر : 10003964 07:54:00 | 1395/1/19

 مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی از برنامه‌ریزی برای ساخت نیروگاه و افزایش 22 هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاهی جدید در کشور و حضور شرکت‌های خارجی در سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری خبر داد.

 «محسن طرزطلب» افزود: تمهیداتی فراهم شده است که قرارداد ساخت نزدیک به 22 هزار مگاوات نیروگاه جدید در کشور امضا و عملیات اجرایی بخشی از این نیروگاه‌ها امسال آغاز شود.

وی گفت: بخش زیادی از هزینه مربوط به افزایش ظرفیت نیروگاهی، از سوی منابع مالی خارجی و بخشی نیز از طریق منابع مالی داخلی و سرمایه‌گذاری دولت تامین می‌شود.
به‌گفته این مسوول، منابع خارجی به‌صورت سرمایه‌گذاری مستقیم هزینه ساخت نزدیک به 10 هزار مگاوات از نیروگاه‌ها را تامین می‌کنند.
وی تاکید کرد شرکت‌های زیادی از کشورهای مختلف به سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری در پروژه‌های ایرانی علاقه داشتند که شرکت‌هایی از اروپا، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه برای این پروژه‌ها انتخاب شدند.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی اضافه کرد: بیشتر این نیروگاه‌ها حرارتی، بخشی از آن سیکل ترکیبی و تعداد اندکی نیز نیروگاه بخاری خواهد بود. ایران اینک رتبه نخست منطقه خاورمیانه و رتبه چهاردهم جهان از نظر ظرفیت نیروگاهی را دارد و مصرف برق آن از 125 میلیارد کیلووات ساعت در 10 سال گذشته به بیش از 220 میلیارد کیلو وات ساعت در زمان حاضر رسیده است.
ساخت 26 هزار مگاوات نیروگاه جدید در برنامه ششم توسعه برنامه‌ریزی شده است که 16 هزار مگاوات آن با تبدیل نیروگاه‌های گازی موجود به سیکل ترکیبی، سه هزار مگاوات آن ساخت نیروگاه‌های تولید پراکنده DG و CHP و پنج هزار مگاوات دیگر آن نیروگاه‌های تجدیدپذیر بادی و فتوولتايیک (خورشیدی) خواهد بود.
سیستم تولید پراکنده نیروگاه‌هایی کوچک با ظرفیت‌های بین 15 کیلووات تا 25 مگاوات برای شارژ ایستگاه‌های نزدیک به محل مصرف و تامین نیازهای شبکه و بار مورد استفاده قرار می‌گیرد که این نیروگاه‌ها را با علامت اختصاری DG نمایش می‌دهند.
منظور از CHP، طرح‌های تولید همزمان برق و حرارت است.

(0)