مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,2 ارديبهشت 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2088منبع: ايرنا
کد خبر : 10004028 08:38:00 | 1395/1/29

 بررسي برنامه زمان‌بندي شده وزارت نيرو با توجه به تثبيت موقعيت چهاردهم جهاني ايران در صنعت نيروگاهي، از افزايش پنج هزار و 324 مگاوات به ظرفيت نيروگاه‌هاي كشور تا پايان امسال حكايت دارد.

 شركت سهامي مديريت توليد، انتقال و توزيع برق ايران (توانير) برنامه زمان‌بندي راه‌اندازي نيروگاه‌هاي كشور را تا پايان امسال اعلام كرد كه بر اين اساس، در مجموع پنج هزار و 324 مگاوات انواع نيروگاه‌هاي بخاري، سيكل تركيبي، تجديدپذير، CHP، DG، بادي و برقابي در مناطق مختلف كشور به بهره‌برداري مي رسد.

سيستم توليد پراكنده نيروگاه‌هايي كوچك با ظرفيت هاي بين 15 كيلووات تا 25 مگاوات براي شارژ ايستگاه‌هاي نزديك به محل مصرف و تامين نيازهاي شبكه و بار مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه اين نيروگاه‌ها را با علامت اختصاري دي.جي (DG) نمايش مي‌دهند.
به طرح‌هاي توليد همزمان برق و حرارت سي.اچ.پي (CHP) اطلاق مي‌شود.
بر پايه اين گزارش، وزارت نيرو امسال يك هزار و 912 مگاوات انواع نيروگاه را به بهره‌برداري مي‌رساند كه زمان بيشتر آنها فصل تابستان به ظرفيت مجموع 736 مگاوات است. همچنين در اين مدت بخش خصوصي از سه هزار و 412 مگاوات انواع نيروگاه بهره‌برداري مي‌كند كه فقط يك هزار و 176 مگاوات از اين ظرفيت در فصل پاييز به مدار وارد مي‌شود.
بر پايه اين گزارش، امسال بهره‌برداري از يك هزار و 128 مگاوات نيروگاه بخاري، دو هزار و 582 مگاوات نيروگاه سيكل تركيبي، 352 مگاوات نيروگاه تجديدپذير، 480 مگاوات نيروگاه CHP و DG و 140 مگاوات نيروگاه بادي در دستور كار قرار مي‌گيرد كه مورد آخر از طرح‌هاي ويژه وزارت نيرو است.
همچنين 644 مگاوات از اين ظرفيت مربوط به طرح‌هاي وزارت نيرو در سدهاي سيمره در استان ايلام، داريان در استان‌هاي كرمانشاه و كردستان، رودبار لرستان، سردشت آذربايجان غربي، چم شير كهگيلويه و بوير احمد و نيروگاه‌هاي آبي كوچك، متوسط و جرياني است كه در فصول مختلف سال به بهره‌برداري مي‌رسند و به ظرفيت‌هاي پيشين اضافه مي‌شوند.
البته وزارت نيرو تاكيد مي‌كند تحقق اين برنامه‌ها منوط به فعال شدن سرمايه‌گذار و تامين به‌موقع ارز و ريال مورد نياز است.
ظرفيت نصب شده نيروگاهي كشور با افزايش 943 مگاواتي در سال 1394 به 74 هزار و 95 مگاوات رسيد كه اين ميزان، موقعيت ايران را در مقام چهاردهم جهاني تثبيت كرد.
بر اساس اين آمار، اينك واحدهاي گازي با ظرفيت 26 هزار و 96 مگاوات، 35 درصد از مجموع ظرفيت نصب شده نيروگاهي كشور را در اختيار دارند.
پس از آن نيروگاه‌هاي سيكل تركيبي با 18 هزار و 494 مگاوات در رده دوم اين جدول قرار دارند. اين نيروگاه‌ها نزديك به 25 درصد از مجموع ظرفيت نصب نيروگاهي را در اختيار دارند.
براساس اين آمار، 21 درصد از ظرفيت نصب شده نيروگاهي كشور نيز به نيروگاه‌هاي بخار با ظرفيت 15 هزار و 829 مگاوات اختصاص دارد. همچنين نيروگاه‌هاي آبي نيز با ظرفيت 11 هزار و 216 مگاوات، 15 درصد از مجموع ظرفيت نصب شده نيروگاهي كشور سهم برده‌اند.
در رده‌هاي بعدي، نيروگاه اتمي با يك هزار و 20 مگاوات، توليد پراكنده با 766 مگاوات، توليد ديزلي با 439 مگاوات و انرژي‌هاي تجديدپذير با 235 مگاوات قرار دارد.
در برنامه ششم توسعه ساخت 26 هزار مگاوات نيروگاه جديد برنامه‌ريزي شده است كه 16 هزار مگاوات آن با تبديل نيروگاه‌هاي گازي موجود به سيكل تركيبي، سه هزار مگاوات آن ساخت نيروگاه‌هاي توليد پراكنده، DG و CHP و پنج هزار مگاوات ديگر آن نيروگاه‌هاي تجديدپذير بادي و فوتوولتاييك(خورشيدي) خواهد بود.
 رييس جمهوري اسلامي ايران بيست و هفتم دي ماه پارسال در صحن علني مجلس شوراي اسلامي لوايح بودجه 1395 و ششمين برنامه پنج ساله توسعه را تقديم كرد.
به دليل كامل نشدن بررسي بودجه و همچنين برنامه ششم توسعه در مجلس شوراي اسلامي در سال 1394، تصويب اين دو سند اقتصادي به امسال افتاد.

(0)