مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,30 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1267منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10004046 07:59:00 | 1395/2/1

دانشمندان پوست هوشمندی ساخته‌اند که انرژی مورد نیازش را از تماس با اجسام مختلف تامین می‌کند.

  این نوآوری جالب توجه توسط گروهی از محققان در دانشگاه پکن ارایه شده است. آنها نشان داده‌اند که پوست هوشمندشان حتی از حرکات لرزشی بال زنبوری که در مجاورت آن پرواز می کند انرژی جذب می کند.

در واقع این پوست هوشمند نه تنها حشره را احساس می‌کند بلکه بر اساس فرآیندی موسوم به شارژ پیوسته triboelectric که میان حشره و سطح پوست ایجاد می شود برای تامین انرژی مورد نیاز خود استفاده می‌کند.

به کارگیری این قابلیت مهم موجب شده تا پوست هوشمند این دانشمندان نیازی به باتری نداشته باشد.

این دسته از پوستها کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف خواهند داشت که از آن جمله می‌توان به صنایع روباتیکی، سیستم‌های هوش مصنوعی و اندام‌های بیونیکی اشاره کرد.

جزيیات کامل این نوآوری در نشریه تخصصی ACS Nano منتشر شده است.

نکته مهم اینجاست که پوست‌های هوشمند و الکترونیکی ارایه شده در سال‌های اخیر همواره به منبعی هر چند کوچک برای تامین انرژی مورد نیازشان وابسته هستند.

این بدان معناست که حتی باریکترین پوست‌های هوشمند و الکترونیکی نیز همواره باید با باتری‌های حجیم به‌کار گرفته شوند. چنین ترکیبی به ایجاد محدودیت‌های دست و پا گیری در سیستم‌های مختلف منجر می‌شود. اما در نوآوری اخیر دانشمندان چینی این مشکل برطرف شده است.

آنها توانسته‌اند شارژ پیوسته triboelectric را که همواره میان دو جسم در تماس با یکدیگر برقرار می‌شوند به جای باتری به کار گیرند هر چند انرژی که از طریق به دست می‌آید بسیار ناچیز بوده تا جایی که در بسیاری از موارد نادیده گرفته می‌شود.

(0)