مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 986منبع: ايرنا
اخبار و تازه ها

لباس با طعم غذا

کد خبر : 10004048 08:22:00 | 1395/2/1

اين روزها وقتي از لباس‌هاي خود خسته مي‌شويد چاره‌اي جز كنار گذاشتن يا دور انداختن آنها نداريد اما در آينده نزديك مي‌توانيد لباس‌هاي خود را به‌عنوان غذا بخوريد؛ ايده‌اي كه شايد دور از ذهن باشد اما با تلاش محقق ايراني مقيم سوئد به واقعيت نزديك شده است.

دكتر 'محمد جعفر طاهرزاده' استاد مهندسي شيمي دانشگاه بوراس در كشور سوئد است كه علاوه بر تحقيقات و ارايه مقالات متعدد، در زمينه انتقال دانش فني مديريت مواد زايد و بازيابي منابع به كشورهاي مختلف تلاش زيادي داشته است.

وي درباره جزييات طرح پژوهشي خود با عنوان ' تبديل ضايعات كشاورزي و مواد زايد به سوخت‌هاي زيستي و مواد با ارزش افزوده'گفت: يكي از معضلات بخش كشاورزي، توليد انواع پسماندها و ضايعات است كه بدون استفاده مي‌مانند.
طاهرزاده ادامه داد: اين پسماندها و بقايا به‌عنوان فراوان‌ترين منابع تجديدپذير براي توليد انواع فرآورده‌هاي با ارزش از قبيل كودهاي آلي، سوخت‌هاي زيستي، حلال‌هاي آلي و سبز و آمينو اسيدها استفاده مي‌شوند اما توليد مواد با ارزش از اين پسماندها به دليل ساختار پيچيده آنها بسيار پر هزينه و وقت‌گير بوده و نياز به فرآيند پيچيده و چند مرحله‌اي شامل پيش تيمار، هيدروليز آنزيمي، فرمنتاسيون و خالص‌سازي است بنابراين تسهيل اين فرآيندها و كاهش هزينه آنها مي‌تواند بسيار با اهميت باشد.
وي كه در پژوهش خود راه‌حلي ارزان براي توليد محصولات با ارزش از ضايعات كشاورزي و زباله‌هاي شهري به كارگرفته است، خاطرنشان كرد: اين پژوهش به‌طور عمده براي طراحي فرآيندهاي كارآمد و ارزان براي توليد فرآورده‌هاي با ارزش از قبيل بيواتانول، بيوگاز، هيدروژن، اسيدهاي آمينه، حلال‌هاي سبز و پلي استرها در سطح آزمايشگاهي، پايلوت و صنعتي در دست اجرا قرار گرفته است.
اين محقق ايراني با بيان اينكه از اين ضايعات و مواد دور ريختني مي‌توان خوراك دام يا بيوپليمر تهيه كرد، تصريح كرد: به‌عنوان مثال فرض كنيد لباسي كه مي پوشيم را اگر نخواستيم دور مي‌ريزيم ولي با اين روش‌هاي جديد مي‌توان آن را به محصولاتي تبديل كرد كه قابل خوردن و مزه و طعمي شبيه گوشت داشته باشد و هرچند اين موضوعات قدري، دور از ذهن به نظر مي‌رسند ولي شدني هستند.
وي ادامه داد: ما فعلا در قالب اين طرح مي‌توانيم ضايعات غذايي را در سطح صنعتي به بيوگاز تبديل كنيم و گاز را به‌صورت سوخت CNG درآوريم كه توليد نسل دوم سوخت اتانول اكنون در مرحله صنعتي شدن است.
طاهرزاده همچنين از عملي شدن تبديل ضايعات كشاورزي و زباله‌هاي شهري به خوراك دام و غذاي انسان در قالب اين طرح تحقيقاتي خبر داد.
به‌گفته وي امكان‌سنجي تبديل ضايعات كشاورزي و غذايي به موادي همچون پلاستيك نيز در اين طرح بررسي شده و به تاييد رسيده است.
استاد دانشگاه بوراس سوئد يادآور شد: البته توليد برخي مواد از اين ضايعات به لحاظ اقتصادي، مقرون به صرفه نيست و گران تمام مي‌شود بنابراين تحقيقات آن در مرحله ابتدايي و پايه است كه به‌عنوان مثال مي‌توان به توليد مواد فوق جاذبي كه در پوشك بچه استفاده مي‌شود اشاره كرد.
وي با بيان اينكه توليد گاز هيدروژن با اين روش جديد به راحتي امكان‌پذير است، گفت: اين گاز كابردهاي گسترده‌اي دارد و مي‌تواند به‌عنوان سوخت خودرو استفاده شود ولي هنوز بازار مصرف آن جا نيافتاده و تعداد خودروهاي هيدروژن‌سوز بسيار اندك است.
طاهرزاده كه حدود 16 تا 17 سال است روي اين پروژه كار مي‌كند، درباره نوع محصولات نهايي فرآيند تبديل ضايعات كشاورزي به مواد با ارزش توضيح داد: توليد محصول نهايي به نوع اوليه شما بستگي دارد و در فرآيند توليد، ابتدا مواد اوليه و نوع مولكول‌ها و اتم‌هاي آن‌را بررسي مي‌كنيم تا ببينيم قابليت تبديل به چه محصولاتي را داراست و البته ممكن است بعضي از آنها در حد چند ساعت، چند روز يا ماه طول بكشد.
وي به مردم توصيه كرد نسبت به تفكيك زباله‌هاي شهري از مبدا جدي باشند زيرا هر يك از اين زباله‌ها مي‌تواند يك ماده خالص براي توليد مواد ارزشمند موردنظرشان باشد.
طرح تحقيقاتي دكتر طاهرزاده در بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي (17 اسفندماه 1394) به‌عنوان رتبه دوم پژوهش‌هاي بنيادي در بخش محققان ايراني مقيم خارج كشور معرفي و تجليل شد.

(0)