مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1257منبع: ايرنا
کد خبر : 10004107 08:09:00 | 1395/2/12

 33 طرح از مجموع 40 طرح اولویت دار توسعه فناوری صنعت برق و انرژی عصر شنبه با حضور «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو رونمایی شد.

  معاون فناوری پژوهشگاه نیرو در نخستین همایش شوراهای راهبری حوزه‌های تخصصی صنعت برق كشور در محل این پژوهشگاه گفت: وزارت نیرو از سال گذشته در موضوع فناوری گام‌های موثری برداشته و با تدوین نقشه راه، به ارايه 40 طرح اولویت‌دار صنعت برق و انرژی پرداخته است.

«سیدمحسن مرجان‌مهر» افزود: 33 طرح یادشده كه شنبه رونمایی شد، در حوزه‌های تولید، انتقال و توزیع برق، مشتركان، انرژی‌های تجدیدپذیر و محیط زیست هستند.
وی، صنعت برق را پیشرو در عرصه تكنولوژیك دانست و گفت: امروز 50 درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی كشور در این حوزه انجام می‌شود.
وی افزود: هر چند صنعت برق در زمان تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی در زمینه تضمین‌ها، قراردادها و انتقال پول با مشكلات زیادی مواجه شد اما توانست با بسیاری كشورهای جهان تعاملات خوبی داشته باشد و با برداشته شدن تحریم‌ها حتی بتواند با كشورهای صاحب فناوری اروپایی نیز رقابت كند.

** نیاز به 20 هزار میلیارد ریال برای اجرای پروژه‌ها
مرجان‌مهر در پاسخ به پرسشي درباره بودجه و تامین مالی این طرح‌ها نیز گفت: با تخصیص یك درصد بودجه‌های عملیاتی دستگاه‌ها و سازمان‌ها به تحقیق و توسعه در سال جاری، مبلغی بیش از یك هزار و 200 میلیارد ریال برای این پروژه‌ها تامین خواهد شد.
قائم مقام پژوهشگاه نیرو افزود: افزون بر 20 هزار میلیارد ریال به قیمت امروز برای اجرای كامل این 40 پروژه نیاز است كه بخشی از آن از محل بودجه‌های سنواتی دستگاه‌ها و بخشی دیگر با مشاركت بخش خصوصی و ظرفیت‌های قانون رفع موانع تولیدی میسر می‌شود.
وی ادامه داد: طرح‌های توسعه فناوری از جمله طرح‌های توسعه درون‌زا هستند و نقش پژوهشگاه نیرو، تسهیل انتقال فناوری به حوزه‌هایی است كه صنعت خواهان ورود به آن است.
وی گفت: انتظار می‌رود هفت پروژه باقیمانده نیز در یكی دو ماه آینده به نتیجه برسد.

(0)