مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,2 ارديبهشت 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 909منبع: ايرنا
کد خبر : 10004112 09:01:00 | 1395/2/12

 وزیر نیرو گفت: نخستین گام برای استفاده از ظرفیت‌های ملی به‌منظور انجام تحقیقات موثر، ایجاد اتفاق نظر و وحدت رویه میان متولیان و مجریان امر است.

 حمید چیت‌چیان شامگاه شنبه در نخستین همایش شوراهای راهبردی حوزه‌های تخصصی صنعت برق كشور در محل پژوهشگاه نیرو اظهار كرد: یكی از چالش‌های اساسی حوزه تحقیقات در كشور، كمبود اتفاق نظر برای پیگیری انجام و اجرای تحقیقات است.

به‌گفته این مقام مسوول، یكی از اساسی‌ترین اركان اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان بودن آن است كه انجام تحقیقات، فعالیت‌های علمی و ارتقا رقابت‌پذیری اقتصاد با تكیه بر دانش‌بنیان بودن، مولفه‌های اصلی آن را تشكیل می‌دهد.
وی به كلامی از مقام معظم رهبری اشاره كرد كه فرمودند: ' تا كنون برای توسعه تحقیقات در كشور هیچگاه درخواست مجوزهای ویژه از من نشده است در حالی‌كه برخی مسوولان برای حل مشكلات خود اجازه استفاده از صندوق ذخیره ملی و غیره را داشته‌اند.'
چیت‌چیان تصریح كرد: اقدامات موثر انجام شده از 25 سال قبل در صنعت آب و برق ، آن‌ها را به خودكفایی نسبی رسانده، به طوری‌كه بیش از 90 درصد صنعت برق و 95 درصد صنعت آب نیازمندی‌های خود را از داخل كشور تامین می‌كنند.
وی همچنین با اشاره به رفت و آمدهای هیات‌های خارجی به كشور به‌ویژه در پسا برجام افزود: وضعیت‌های موجود كشور به‌ویژه حضور خیل فارغ‌التحصیلان دانشگاهی توانمند یكی از عوامل اصلی این مهم است .
این عضو كابینه دولت یازدهم یادآور شد: ساخت میكروتوربین‌های آبی برای نخستین بار در كشور، طراحی و ساخت گاورنرهای نیروگاه‌های آبی، ساخت توربین‌های آبی كوچك 10 مگاواتی، ساخت توربین‌های بادی 5/2 مگاواتی و پست‌های برق 63 كامپكت (فشرده ) و فعالیت پنج كارخانه تولیدكننده كنتورهای هوشمند برق از جمله دستاوردهای صنایع آب و برق است.
وی ادامه داد: هنوز راهی بسیار طولانی در این صنایع در پیش داریم و ارتقای كارایی انرژی در بحث مصرف و تولید برق، كاهش تلفات شبكه، هوشمندسازی شبكه، ساخت سیستم‌های انرژی خورشیدی و بادی و خودروهای برقی هنوز جای كار زیاد است.
وزیر نیرو تاكید كرد: مشكل اصلی در مقوله تحقیقات نبود اتفاق نظر در اجرای كار است در حالی‌كه همه مراكز علمی، اجرایی، دولتی، شركت‌های دانش‌بنیان و مراكز تحقیقاتی باید از ظرفیت‌های موجود به صورت هماهنگ استفاده كنند.
وی بیان داشت: تشكیل شوراهای تخصصی راهبری حوزه‌های تخصصی صنعت برق ظرفیت ایجاد می‌كند تا از همه قابلیت‌های موجود با حضور اساتید مختلف به‌صورت هماهنگ استفاده شود و دستگاه‌های مختلف باید به این منظور و استفاده از امكاناتشان انعطاف نشان دهند.
در این همایش با حضور وزیر نیرو از 33 طرح اولویت‌دار توسعه فناوری صنعت برق و انرژی رونمایی شد كه در حوزه‌های تولید، انتقال و توزیع برق، مشتركان، انرژی‌های تجدیدپذیر و محیط زیست بود.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو نیز در این همایش از تولید 55 درصد برق كشور از سوی بخش خصوصی خبر داد و نیاز سالیانه این صنعت در بخش تولید را سه میلیارد دلار و در زمینه تامین زیرساخت‌ها 60 هزار میلیارد ریال اعلام كرد.
وی از حمایت كامل وزارت نیرو از بخش تحقیقات خبر داد و گفت: در این زمینه وزارت نیرو طرح‌های مختلفی را در نظر گرفته است و در نظر دارد منافع مالی یك نیروگاه حرارتی را به بخش تحقیقات اختصاص دهد.
این مسوول ادامه داد: هم‌اكنون سالیانه 280 میلیارد كیلووات ساعت برق در كشور تولید می‌شود و متوسط بازده نیروگاه‌های كشور 37.7 درصد است.
به گفته وی، هم‌اكنون تلفات برق كشور در بخش توزیع و فوق توزیع 13.5 درصد است. همچنین این صنعت سالیانه با افزایش 6 درصدی تقاضا روبروست.

(0)