مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 963منبع: ايرنا
کد خبر : 10004136 10:19:00 | 1395/2/15

 محققان موفق به توسعه يك پلاستيكي زيستي شده‌اند كه علاوه بر اينكه ميزان ماندگاري مواد غذايي را افزايش مي‌دهد، مجهز به حسگري است كه زمان دقيق فاسد شدن مواد غذايي را هشدار مي‌دهد.

 سازمان غذا و كشاورزي سازمان ملل متحد طي گزارشي اعلام كرده است كه حدود يك سوم مواد غذايي توليد شده در كره زمين هدر مي‌رود. هدر رفتن و فاسد شدن مواد غذايي غير از اينكه اسراف و عملي غير اخلاقي است، به خسارت‌هاي اقتصادي منتهي نمي‌شود؛ بلكه با انتشار گازهاي گلخانه‌اي، صدمات جبران‌ناپذيري را به محيط زيست وارد مي‌كند و علاوه بر آلودگي هوا در گرماي جهاني نقش بسزايي دارد.

جدا از ضعف فرهنگ مصرف مواد غذايي در برخي افراد، توليدكنندگان نيز در اين فرآيند بي تقصير نيستند، گاهي ديده مي‌شود تاريخ انقضاي نوشته شده روي بسته‌بندي موادغذايي، زودتر از زمان واقعي فساد مواد است؛ بنابراين گاهي مواد در حالي به دور انداخته مي‌شوند كه كاملا قابل استفاده هستند.
اتحاديه اروپا چهار سال پيش پروژه‌اي را در ارتباط با توسعه بسته‌بندي‌هاي گياهي زيستي راه‌اندازي كرد كه علاوه بر افزايش ماندگاري غذا، مجهز به حسگري بود كه تاريخ دقيق فساد مواد غذايي را هشدار مي داد. چهار سال پس از آن پروژه، نمونه نخست اين محصول ارايه شده و آماده ورود به بازار است. اين بسته‌بندي دوستدار محيط زيست از پليمري به نام PLA و يك پليمر زيست تخريب‌پذير به نام PET ساخته شده است. علاوه بر پليمرهاي زيستي، نانوذرات نيز به ساختار اين كيسه‌ها اضافه شده‌اند و به گونه‌اي بهبود يافته‌اند كه با حفظ تمام خواص مواد غذايي، از فساد زود هنگام آن جلوگيري مي‌كند.
اين كيسه‌ها از سه لايه ساخته شده‌اند كه مانع ورود هوا به داخل بسته مي‌شوند و براي نگهداري انواع مواد غذايي، از سبزيجات گرفته تا غذاهاي دريايي، قابل استفاده هستند و پس از استفاده به راحتي توسط محيط زيست تجزيه مي‌شوند.

(0)