مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1297منبع: ايرنا
کد خبر : 10004175 09:43:00 | 1395/2/23

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی از تکلیف چهار برنامه به این شرکت برای تحقق اقتصاد مقاومتی خبر داد که از جمله آنها ساخت 17 هزار مگاوات نیروگاه جدید است.

 محسن طرزطلب اظهار داشت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای تحقق شعار امسال 17 طرح را به وزارت نیرو محول و ابلاغ کرده که چهار طرح آن بر عهده شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی است.

به گفته این مقام مسوول، ساخت 17 هزار مگاوات نیروگاه از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده است که 10 هزار مگاوات آن جدید بوده و باید توسط بخش خصوصی داخلی یا خارجی و با سرمایه‌های آنها احداث شود.
وی خاطر نشان کرد: هفت هزار مگاوات دیگر از این ظرفیت مربوط به نیروگاه‌های گازی موجود است که باید با ساخت بخش بخار آنها، تبدیل به سیکل ترکیبی شوند.
نیروگاه سیکل ترکیبی نیروگاهی مشتمل بر تعدادی توربین گاز و توربین بخار است.
در این نوع نیروگاه، با استفاده از بویلر بازیاب، از حرارت موجود در گازهای خروجی از توربین‌های گاز، برای تولید بخار آب مورد نیاز در توربین‌های بخار استفاده می‌شود. اگر توربین گاز به صورت سیکل ترکیبی نباشد، گازهای خروجی آن تا 600 درجه سانتیگراد دما به‌طور مستقیم وارد هوا شده و انرژی باقی‌مانده در آن هدر می‌رود. در حالی که در نیروگاه سیکل ترکیبی، از این انرژی استفاده شده و بویلر توربین بخار بدون نیاز به سوخت، بخار آب تولید می‌کند.
طرزطلب افزود: وزارت نیرو امسال باید یک هزار و 800 مگاوات نیروگاه جدید را در حوزه حرارتی به چرخه تولید برق کشور وارد کند که دیگر برنامه در نظر گرفته شده برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی اضافه کرد: تبدیل نیروگاه گازی پرند به سیکل ترکیبی که توسط گروه مپنا در حال تکمیل است، دیگر پروژه‌ای است که امسال در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی به بهره‌برداری خواهد رسید.
نیروگاه گازی پرند نخستین نیروگاهی است که عملیات اجرایی تبدیل آن به نیروگاه سیکل ترکیبی توسط بخش خصوصی آغاز شد.
با اجرای این طرح، سه بلوک سیکل ترکیبی به این نیروگاه اضافه می‌شود و بازده نیروگاه را از 33 به بیش از 50 درصد می‌رساند.
ظرفیت کنونی نیروگاه پرند 954 مگاوات است که با احداث بخش بخار آن و تبدیل آن به سیکل ترکیبی، 480 مگاوات به ظرفیت کنونی نیروگاه افزوده و سالانه یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب در مصرف سوخت گاز صرفه‌جویی می‌شود.

** مشوق‌ها برای حضور بخش خصوصی در صنعت برق
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به مشوق‌های در نظر گرفته شده برای حضور هر چه پر رنگ‌تر بخش خصوصی، یادآور شد: براساس قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه، خرید تضمینی برق از سرمایه‌گذاران تعهد شده که همین موضوع سبب استقبال خوبی از سوی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای مشارکت در طرح‌ها و پروژه‌های صنعت برق شده است.
وی ابراز امیدواری کرد ساخت بین پنج تا 6 هزار مگاوات از مجموع 10 هزار مگاوات ساخت نیروگاه که امسال در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی تکلیف شده است را بتوان با همکاری بخش خصوصی و استفاده از منابع آنها و یا از محل منابع صندوق توسعه ملی آغاز کرد.
طرزطلب بیان داشت: ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور تا پایان سال گذشته 74 هزار و 350 مگاوات بود که از این میزان، بیش از 85 درصد آن معادل 60 هزار مگاوات از نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود.
به گفته این مقام مسوول، بروز خشکسالی و محدودیت‌های موجود برای تولید انرژی از نیروگاه‌های تجدیدپذیر سبب شد تا در سال 1394 افزون بر 92 درصد انرژی تولیدی کشور از نیروگاه‌های حرارتی تامین شود.
وی افزود: هم اینک میانگین بازده نیروگاه‌های حرارتی کشور 37 درصد است که در تلاشیم در برنامه پنج‌ساله ششم توسعه به 41 درصد افزایش یابد.
به گفته طرزطلب 70 نیروگاه حرارتی در کشور وجود دارد که 55 درصد تولیدی انرژی آنها در اختیار بخش خصوصی واقعی و همچنین نهادهایی است که بابت مطالبات رد دیونشان، نیروگاه به آنها واگذار شده است.
وی تصریح کرد: مطابق اصل 44 قانون اساسی، سهم بخش خصوصی در تولید انرژی کشور در یک افق 10 ساله باید حداقل به 80 درصد برسد.

** مصرف 82 درصدی سوخت گاز
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به مصرف سوخت نیروگاه‌های حرارتی در سال گذشته، خاطرنشان کرد: 82 درصد سوخت این نیروگاه‌ها گاز و مابقی 18 درصد آن گازويیل و مازوت (نفت کوره) بوده که نسبت به سال پیش از آن 16 درصد مصرف گاز افزایش داشته است.
وی با تقدیر از تلاش‌های وزارت نفت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی گاز در تحقق این مهم، ابراز امیدواری کرد سهم گاز در سوخت مصرفی این نیروگاه‌ها امسال به بیش از 90 درصد برسد.

(0)