مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1069منبع: ايرنا
کد خبر : 10004256 07:53:00 | 1395/3/9

با امضای تفاهم‌نامه همکاری پژوهشگاه نیرو و یک شرکت خصوصی، مطالعه سه نیروگاه گازی کوچک به منظور تولید همزمان برق و آب انجام می‌شود.

 تفاهم‌نامه توسعه فناوری‌های مورد نیاز صنعت برق و انرژی با حضور «سیدمحسن مرجانمهر» قائم‌مقام پژوهشگاه نیرو و «منوچهر همتی» مدیرعامل شرکت «فرآذر آب» امضا شد.

براساس مفاد این تفاهم‌نامه، این همکاری با اهدافی چون انجام امور مطالعاتی، امکان‌سنجی و استخراج مدل فنی- اقتصادی تولید همزمان آب و برق با استفاده از توربین‌های گازی کوچک موجود در حوزه وزارت نیرو و نیز مطالعه فنی و اقتصادی برای سه نیروگاه گازی کوچک منتخب برای استخراج مدل فنی- اقتصادی برای تولید همزمان برق و آب صورت می‌گیرد.
همچنین در این تفاهم‌نامه، درباره مطالعه و تعیین حقوق مالکیت مادی و معنوی مشارکت‌کنندگان در طرح تولید همزمان آب و برق، تهیه برنامه زمان‌بندی تامین منابع و اجرای طرح برای موارد مشابه مطالعه شده تاکید شده است.

با توجه به استقرار مولدهای تولید پراکنده در محل‌های مصرف، تلفات توزیع و انتقال کاهش یافته و همچنین کیفیت توانی که در اختیار مصرف کننده نهایی قرار می‌گیرد در مقایسه با واحدهای بزرگ نیروگاهی بهتر خواهد بود.
ساخت این واحدها حجم سرمایه‌گذاری بالایی را در بر نخواهد داشت و بر این اساس، توسعه مشارکت بخش خصوصی را فراهم می‌سازد. زمان کوتاه ساخت واحدها از دیگر مزایای این مجموعه‌هاست.
از مزایای بارز ساخت واحدهای تولید پراکنده می‌توان به فرهنگ‌سازی و ایجاد فضای اشتغال آنها اشاره کرد.
کاهش هزینه‌های انرژی و دیماند، افزایش قابلیت اطمینان شامل تامین توان اضطراری و جانشین، کاهش تلفات شبکه انتقال و توزیع، افزایش پیک سایی و بارهای قابل قطع، کاهش یا حذف نیاز به توسعه شبکه انتقال و توزیع، قابلیت تولید همزمان برق و گرما، بهبود ضریب بار شرکت برق، پراکندگی در منابع انرژی اولیه مورد نیاز، کاهش آلاینده‌ها، کاهش تراکم خطوط، قابلیت راه‌اندازی در شرایط اضطراری و پاسخ زمانی سریع، از جمله کاربردهای مختلف مولدهای مقیاس کوچک است.

(0)