مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1473منبع: ايرنا
کد خبر : 10004280 09:29:00 | 1395/3/12

یک مطالعه حاکیست که در سال ۲۰۱۵ منابع جدید تولید انرژی خورشیدی، بادی و هیدرولیکی با سرعتی بیش از هر زمان دیگر به شبکه‌ها اضافه شده است.

گزارش 'وضعیت جهانی تجدیدپذیرها' نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در انرژی‌های نوین در سال 2015 بیش از دو برابر سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های جدید ذغالی و گازی بود.

به‌علاوه برای نخستین بار اقتصادهای در حال ظهور بیش از کشورهای ثروتمند روی انرژی‌ها و سوخت‌های نوین سرمایه‌گذاری کردند.
بیش از 8 میلیون نفر اکنون در جهان در صنایع انرژی‌های تجدیدپذیر کار می‌کنند.این گزارش می‌گوید که میزان سرمایه‌گذاری جهانی در این صنایع برای چند سال در حال افزایش بود و در سال 2015 به نقطه اوج تازه‌ای رسید.

***کلید اصلی : کاهش هزینه
مجموعا حدود 147 گیگاوات ظرفیت برق در سال 2015 افزوده شد که تقریبا معادل میزان تولید برق آفریقا از همه منابع است.چین، امریکا،‌ ژاپن، انگلیس و هند کشورهایی بودند که بیشترین سهم را از افزایش انرژی‌های سبز داشتند که علی‌رغم افت قابل توجه بهای نفت اتفاق افتاد.
اما نویسندگان این گزارش اشاره می‌کنند که همزمان هزینه نصب انرژی‌های تجدیدپذیر کاهش یافته است.کریستین لینز دبیر اجرایی آر‌ای‌ان21 که یک نهاد بین‌المللی از کارشناسان انرژی، نمایندگان دولت‌ها و گروه‌های غیردولتی است که این گزارش را تهیه کرده گفت:‌ 'این واقعیت که 147 گیگاوات برق، عمدتا از باد و خورشید تولید شده نشانه روشنی است که این فناوری‌ها از نظر هزینه با سوخت‌های فسیلی رقابت دارند.'
این فناوری‌ها برای بسیاری از کشورها، و شرکت‌های برق و سرمایه‌گذاران بیشتر و بیشتری در اولویت هستند که خیلی نشانه مثبتی است.سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر در سال 2015 به 286 میلیارد دلار رسید.
بیش از یک سوم این میزان به چین اختصاص داشت و برای نخستین بار کشورهای درحال توسعه بیش از کشورهای ثروتمند صرف این انرژی‌ها کردند.
موریتانی، هندوراس، اوروگوئه و جامائیکا بیشترین سرمایه‌گذاری را نسبت به تولید ناخالص ملی داشتند.کریستین لینز گفت:‌ 'این به روشنی نشان می‌دهد که هزینه‌ها آنقدر کاهش پیدا کرده که اقتصادهای درحال ظهور اکنون واقعا بر تجدیدپذیرها تمرکز دارند.'
'این اقتصادها شاهد بیشترین افزایش تقاضا در زمینه انرژی هستند، و این که شاهد این نقطه عطف بودیم واقعا نشان‌دهنده به‌صرفه بودن این فناوری‌هاست و این تحولی فوق‌العاده است.'
علی‌رغم افت قابل توجه سرمایه‌گذاری اروپا در انرژی‌های نوین - 21 درصد کمتر - انرژی‌های سبز اکنون بزرگترین منبع تولید برق در اروپا هستند یعنی 44 درصد کل ظرفیت تولید برق سال 2015 اتحادیه اروپا از آنها می‌آمد. در امریکا هم حدود 154 شرکت با 11 میلیون کارمند 100 درصد به انرژی‌های تجدیدپذیر متعهد هستند.
البته براساس این گزارش بخش‌هایی مثل حمل و نقل، گرمازایی و خنک‌کنندگی هنوز در برابر انرژی‌های نوین مقاومت نشان می‌دهند. قیمت پایین نفت به کمبود پیشرفت در جهت استفاده از فناوری‌های سبز در این بخش‌ها دامن زده است.
کریستین لینز به بی بی سی گفت که علیرغم این ضعف‌ها جهت حرکت آینده روشن است.او می‌گوید:‌ 'بهترین روزها هنوز در پیش است.'

(0)