مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 780منبع: ايرنا
کد خبر : 10004297 08:42:00 | 1395/3/17

نخستین آزمایشگاه مرجع تست تجهیزات خورشیدی-حرارتی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکشنبه راه‌اندازی شد.

 این آزمایشگاه با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی در پژوهشگاه صنعت نفت و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی با توان متخصصان داخلی بومی‌­سازی شده است و کشور را از صادرات نمونه خارجی این نمونه بی نیاز کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی در مراسم رونمایی این آزمایشگاه پرتابل گفت: خوشحال هستم که با این اقدام گامی دیگر در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر برداشته شد، خوشبختانه کشور ما با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در بحث انرژی خورشیدی مزیت‌های بسیاری دارد البته توسعه این بخش نیازمند توسعه زیرساخت‌های لازم است.
سیروس وطن‌خواه‌مقدم بیان کرد: امروز با حمایت ستاد آزمایشگاه مرجع، تست کلکتور و آبگرمکن خورشیدی ساخت داخل یا وارداتی برای نخستین بار در کشور راه‌اندازی شد که این پروژه حاصل تلاش همکاران در ستاد از گذشته تا به امروز است که نتیجه آن بی نیازی کشور از واردات این محصول است.
حمیدرضا کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در این مراسم آبگرمکن خورشیدی را جز پیشرفته‌ترین تجهیزات در زمینه اقدام برای استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشیدی دانست و بیان کرد: علی رغم این که به‌طور میانگین در کشور شاهد 280 روز آفتابی هستیم اما در کشور ما فعالیت وسیعی در این زمینه وجود نداشته است، افتتاح این آزمایشگاه گام بزرگی در این حوزه است که اگر بخش خصوصی نیز در این زمینه فعال شود در زمینه تست کیفی و عملکردی این تجهیزات موفق‌ترعمل خواهیم کرد.
این آزمایشگاه مجهز به آزمون عملکرد کلکتور و آبگرمکن خورشیدی است که هدف از ان انجام تست‌‎ها طبق استاندارد ISO است در واقع با این آزمایشگاه، این مرکز نخستین مرکزی است که عملکرد این تجهیزات را طبق سه استاندارد با 14 آزمون انجام می‌دهد.
علاوه بر این، قیمت تمام شده این تجهیزات که به صورت دانش بومی ساخته شده است چندین برابر کمتر از نمونه خارجی آن است. تا پیش از این کشورهای آلمان، ایتالیا، امریکا و فرانسه دانش ساخت این دستگاه را داشتند، البته در اکثر تجهیزات دیگر دو دستگاه متفاوت برای کلکتور و آبگرمکن وجود دارد اما در این مدل هر دو بخش در یک دستگاه هستند.

(0)