مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1418منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10004317 09:12:00 | 1395/3/20

یک محقق ایرانی موفق به طراحی اپلیکیشنی با عنوان «درختبان» شد که می تواند ریشه‌کن شدن یا شکسته شدن درختان را با دقت ۸۷ درصد پیش‌بینی کند.

 نوذر نوذری، طراح اپلیکیشن «درختبان» گفت: این اپلیکیشن می‌تواند با دریافت اطلاعات مکانی و مشخصات ظاهری درخت و همچنین اتصال به ایستگاه‌های هواشناسی ((سینوپتیک) دمای هوا، وزش باد، برف)، آن را مورد بررسی قرار دهد و شکستن یا ریشه‌کن شدن درخت را با دقت ۸۷ درصد پیش‌بینی کند.

نوذری اظهار داشت: این اپلیکیشن قابلیت ذخیره اطلاعات بر بستر «GIS» را دارد؛ همچنین این اپلیکیشن می‌تواند خطر سرمازدگی را با دقت بالا به باغدار برای اقدامات پیشگیرانه اعلام کند.

به گفته وی، قابلیت دریافت اطلاعات و پیش‌بینی رطوبت خاک و ارايه زمان مناسب برای آبیاری توسط اپلیکیشن «درختبان» امکان‌پذیر بوده تا بالاترین بهره‌وری را در مصرف آب داشته باشد.

وی عنوان کرد: «درختبان»، با دریافت مشخصات نوع درخت می‌تواند آفتها و مشکلات درخت را مشخص و راهکارهای لازم را به اطلاع برساند؛ شهروندان نیز می‌توانند اطلاعات درختان منطقه خود را به نرم‌افزار بدهند تا نسبت به رفع مشکل و کمک به آن اقدام شود.

وی گفت: سالانه خسارت متعددی از طریق واژگونی و سقوط درختان به شهروندان وارد می‌شود که شهرداری‌ها و سازمان فضای سبز شهری می‌توانند از این راهکار استفاده کنند.

وی تاکید کرد: این اپلیکیشن مشابه داخلی و خارجی ندارد و برای نخستين بار طراحی شده است.

اپلیکیشن « درختبان» با همکاری دکتر رضا مستوری و دکتر نرگس کارگری تحلیل‌های استاتیکی، دینامیکی و هیدروژیکی مورد بررسی قرار گرفت و سپس طراحی شد.

(0)