مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1040منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10004341 08:09:00 | 1395/3/26

یک تیم بین‌المللی سلول‌های خورشیدی را با نوار فیلم تولید کرده که از بازدهی بسیار بالایی بر خوردار است.

محققان کره‌جنوبی و دانشگاه «شیکاگو» امریکا، با استفاده از مواد به‌کار رفته در ساخت نوار فیلم، سلول‌های خورشیدی را تولید کرده‌اند که دارای رسانايی بسیار بالا، انعطاف‌پذیر و تقریبا به‌طور کامل شفاف هستند.

نکته قابل توجه در مورد سلول‌های خورشیدی جدید، شفاف بودن و رسانایی بی نظیر آنها است که در سلول‌های خورشیدی موجود، شارژ الکتریکی صفحه توسط نور خورشید موجب مات شدن سلول خورشیدی می‌شود که این امر تا حدودی بازدهی تولید برق را کاهش می‌دهد.

این تیم بین‌المللی برای ساخت سلول‌های خورشیدی جدید ابتدا نوارهای فیلمی با پوشش  polyacrylonitrile که نوعی پلیمر انعطاف‌پذیر با فیبرهای بسیار نازک است را تولید کردند و برای برقراری رسانا در آن، کمی فلز به آن اضافه کرده‌اند.

سپس پلیمر را به‌صورت رشته رشته همراه با پوشش فیبر تبدیل کردند و لایه نازکی از مس بر روی آن قرار دادند. نتیجه آن منجر به شکل گرفتن بافت‌هایی با فیبرهای مسی شد که جریان الکتریسیته را با کمترین مقاومت از خود انتقال می‌دهد.

همچنین فاصله بین فیبرها در نوار فیلم باعث شفافیت صفحه خورشیدی تا ۹۲ درصد می‌شود.

از این دستاورد جدید می‌توان برای ساخت صفحات خورشیدی با بازدهی بیشتر، پنجره‌های هوشمند خودگرم کن، صفحات نمایشگر انعطاف‌پذیر و سطوح خنک‌کننده با کارایی بالا استفاده کرد.

نتیجه این تحقیق در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

(0)