مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1033منبع: برق نيوز
کد خبر : 10004386 08:02:00 | 1395/4/5

صنعت کامپیوترها و گجت‌های هوشمند با بررسی عناصر و ترکیب‌ها در ابعاد مولکولی توانسته از آنها استفاده‌های قابل توجهی بکند. در یک تحقیق جدید در حوزه‌ی الکترونیک مولکولی محققان چینی کلیدی ساخته‌اند که در هنگام مورد اصابت قرار گرفتن به‌وسیله یک فوتون می‌تواند مستقلا خاموش یا روشن شود.

 در یک تحقیق جدید در حوزه‌ی الکترونیک مولکولی محققان چینی کلیدی ساخته‌اند که در هنگام مورد اصابت قرار گرفتن با یک فوتون می‌تواند مستقلا خاموش یا روشن شود. این اتفاق مسیر را برای کاربردهای بیشتر در سیستم‌هایی که به جای الکتریسیته از نور استفاده می‌کنند فراهم کرده است.
دانشمندان به دلایل کاملا روشنی وارد حوزه الکترونیک نوری شده‌اند. نخست اینکه نور از جریان الکتریسیته سریع‌تر حرکت می‌کند که این موضوع به معنی افزایش سرعت محاسبات است. کوچک کردن ابعاد دستگاه‌هایی که با این سیستم کار می‌کنند هم خود می‌تواند موجب افزایش سرعت بیشتر شود.امری که در دستگاه‌هایی مثل پنل‌های خورشیدی، حسگرهای نوری یا در کاربردهای زیست پزشکی بسیار مفید خواهد بود.

پیش از این تلاش‌هایی برای ساخت یک قطعه تک مولکولی شده بود که چندان موفق نبودند و کلیدهایی به‌وجود آوردند که به کارآمدی کلیدی که در حال حاضر ساخته شده نبودند. حال با ساخت این کلید می‌توانیم شاهد پیشرفت‌های جدی‌تر علمی باشیم. هنوز تا استفاده از این کلید در محصولات تجاری زمان زیادی باقی است اما نمی‌توان منکر اهمیت این دستاورد شد. سوال این جا است که با گسترش این تکنولوژی آیا ممکن است در آینده کامپیوترها به جای جریان برق از نور استفاده کنند؟

(0)