مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 679منبع: ايرنا
کد خبر : 10004389 08:29:00 | 1395/4/5

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر گفت: همزمان با اعتدال تابستانی، ساعت آفتابی استوایی و حلقه اعتدالی که به شکل نماد سازمان بنادر روزهای گذشته در بندر شهید حقانی بندرعباس رونمایی شده، در اطلس بین‌المللی ساعت‌های آفتابی، ثبت جهانی شد.

 محمد محسنی اظهارداشت: این ساعت همزمان با طولانی‌ترین روز سال با درخواست انجمن نجوم خلیج فارس در اطلس جهانی ساعت‌های آفتابی در کشور ایتالیا با شماره IR09 ثبت شد.

وی خاطرنشان کرد: ساعت آفتابی استوایی و حلقه اعتدالی بندر شهید حقانی با الهام از نماد سازمان بنادرکه شامل سکان کشتی و لنگر می‌باشد، طراحی و ساخته شده است.
به گفته این مقام مسوول، این سازه نجومی با ارتفاع نزدیک به چهار متر از نوع استوایی با قابلیت نمایش ساعت رسمی ایران و تعیین نیم‌روز یا همان لحظه اذان ظهر به افق بندرعباس طراحی شده است.
محسنی قابلیت نمایش تقویم را از دیگر ویژگی‌های این ساعت آفتابی دانست و گفت: نمایش تقویم در ساعت‌های آفتابی استوایی معمول نبوده و این قابلیت را می‌توان منحصر به فرد دانست.
مدیر بنادر و دریانوری شهید باهنر خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین قابلیت‌های این سازه نجومی کاربرد حلقه اعتدالی برای تعیین اعتدالین و انقلابین یعنی روزهای نخست هر فصل است .
وی اضافه کرد: مشخص کردن روز جهانی دریانوردی 'نهم مهر' برابر با 30سپتامبر در گاه شماری میلادی از دیگر قابلیت‌های تقویم در این ساعت آفتابی است.
محسنی یادآور شد: این ساعت به سفارش اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در رصدخانه دانشگاه کاشان با صرف 300 میلیون ریال هزینه ساخته شده است.
شایان ذکر است، گاه‌شماری ایرانی که دقیق‌ترین گاه‌شماری جهان به شمار می‌رود بر اساس تعیین دقیق اعتدال بهاری یا لحظه تحویل سال محاسبه می‌شود.
گفتنی است، با این ساعت آفتابی استوایی، حلقه اعتدالی پس از حدود 700 سال دوباره در ایران احیا شد.
ساعت آفتابی ساخته شده در بندر شهید حقانی بندرعباس یکی از 100 ساعت آفتابی ساخته شده در کشور بوده که تنها از میان آنها 10 ساعت ثبت جهانی شده است.
مشابه این ساعت حدود 700 سال پیش در رصدخانه مراغه ساخته شد.
تاکنون سه هزار و 756 ساعت آفتابی در جهان ثبت شده است .
بندر شهید حقانی به‌عنوان بزرگ‌ترین بندر مسافری کشور شناخته می‌شود که در حال حاضر با بهره‌‌مندی از 10 پست اسکله، قابلیت پهلوگیری همزمان بیش از 20 شناور مسافری را داراست و علاوه بر این، یک پست اسکله دیگر نیز امکان پهلوگیری دو شناور برای سوخت‌گیری را فراهم کرده است.
این بندر در مرکز شهر بندرعباس واقع شده و برنامه‌های ساماندهی و توسعه آن در سال 1387 توسط اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان کلید خورد؛ به‌گونه‌ای که با گذشت هشت سال، این بندر در حال حاضر بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین ناوگان مسافری دریایی کشور را در اختیار دارد و هر ساله پذیرای میلیون‌ها مسافر دریایی است که با بهره‌گیری از امکانات آن به جزایری همچون قشم و هرمز سفر می‌کنند.

(0)
لینک اختصاصی خبر:
بازگشت به بالا
  • نظر شما