مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 996منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10004398 08:04:00 | 1395/4/8

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت شیرآلات ساختمانی شدند که می‌تواند به میزان ۷۰درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کند.

 متین رستگار، مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده «شیرآلات ساختمانی الکترونیکی با قابلیت ۷۰درصد صرفه‌جویی در مصرف آب» گفت: در راستای پیشرفت‌های جهانی لازم بود که ادوات کاهنده مصرف آب طراحی و ساخته شود که ما توانستیم در این شرکت دانش بنیان به این موضوع دست یابیم.

وی افزود: معمولا ساخت شیرآلاتی که بتواند در مصرف آب صرفه‌جویی کند خارجی و با قیمت بالایی هستند که واردات آن به کشور هزینه‌بر است؛ همچنین کشور چین نمونه‌های بی‌کیفیتی را با قیمت ارزان به سایر کشورها صادر می‌کند.

وی با بیان اینکه از این‌رو در صدد آمدیم تا شیرآلاتی که در راستای کاهش مصرف آب باشد طراحی کنیم، اظهار کرد: اکنون توانستیم دانش فنی این شیر آلات و ادوات کاهنده را به‌دست بیاوریم زیرا وجود چنین ابزاری در کشور فوق‌العاده ضروری است.

وی در خصوص این ادوات کاهنده مصرف آب گفت: اساس کار شیرهای الکترونیکی این شرکت برمبنای ارسال و دریافت نورمادون قرمز است، یعنی کاملا الکترونیکی بوده و بدون تماس دست و تنها با قرار دادن دست مصرف کننده در میدان دید سنسورهای مادون قرمز شروع به‌کار می‌کند.

رستگار با اشاره به ویژگی‌های این شیرآلات ساختمانی عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های مهم این شیرها جلوگیری از تقلیل افت فشار آب در طبقات بالایی ساختمان به میزان قابل توجهی نسبت به شیرآلات معمولی است؛ همچنین صرفه‌جویی در مصرف آب به میزان بیش از ۷۰ درصد نسبت به شیرهای معمولی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی از دیگر ویژگی‌های این طرح به‌شمار می‌رود.

به گفته مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، مزیت این دستگاه این است که ۷۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب و ۱۰۰ درصد افزایش بهداشت را به دنبال دارد.

وی در خصوص صادرات این ادوات کاهنده مصرف آب گفت: همه کشورهایی که با کمبود آب مواجه هستند را می‌توانیم هدفی برای صادرات خود قرار دهیم.

وی با بیان اینکه خیلی از کشورها مانند ترکیه که پیشرفته است هنوز نتوانسته این شیرآلات را طراحی کند، گفت: کیفیت و قیمت مهمترین عواملی هستند که در تولید و صادرات یک محصول تاثیر گذارند.

وی گفت: اکنون ما توانسته‌ایم این شیرآلات را در یک دوره به لبنان صادر کنیم ولی صادرات نیاز به نقدینگی بالایی دارد از این رو بنا داریم در آینده نزدیک و بعد از تولید انبوه، صادرات را به کشورهای دیگر آغاز کنیم.

(0)