مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,2 ارديبهشت 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1044منبع: ايرنا
کد خبر : 10004420 07:48:00 | 1395/4/19

مطالعات محققان امریکایی نشان می‌دهد که مصرف مقدار ناچیز نمک در شرایط استرس‌زا، سبب افزایش هورمون اکسی توسین می ‌شود. این هورمون عامل احساس خوب، شادی و آسایش است.

 اکثر افراد هنگام قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا، به میان وعده‌های (اسنک) شور گرایش دارند و کمتر دیده شده است که در این شرایط تنقلات شیرین مصرف شود. این امر، کاملا ناخودآگاه و دلیل آن کاملا فیزیولوژیکی است.

میان وعده‌های شور میزان هورمون‌های ترشح شده در حالت استرس را کاهش می‌دهد و به همین دلیل در چنین مواقعی افراد به غذاهای شور تمایل دارند.
مطالعات محققان دانشگاه فلوریدا نشان می‌دهد که مصرف اندکی نمک برای کاهش استرس موثر است، زیرا این ماده میزان هورمون‌های استرس از جمله کورتیزول را کاهش می‌دهد و به همین دلیل است که در چنین مواقعی بدن به نمک نیاز دارد.
این مطالعه نشان می‌دهد افزایش یک تا دو درصد سدیم بدن به سرکوب هورمون‌های استرس کمک می‌کند و نیازی به مقادیر بیشتر نیست.
در ادامه تحقیقات آمده است که محققان استفاده از مقداری کمی نمک در بحران‌های روحی را توصیه می‌کنند؛ ولی در مورد میان وعده‌های چرب و پرکالری مانند سیب زمینی سرخ کرده و چیپس هشدار می‌دهند.
میزان نمک مجاز در روز کمتر از 2300 میلی گرم است و به افرادی که از بیماری‌های قلبی و فشار خون رنج می‌برند، میزان نمک کمتر از 1500 میلی گرم توصیه می‌شود.

()