مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1048منبع: ايرنا
کد خبر : 10004426 08:38:00 | 1395/4/19

محقق هلندی موفق به ساخت یک برج هفت متری تصفیه‌کننده هوا شده است که مه دود را به انرژی سبز و جواهرات زینتی تبدیل می‌کند.

مطالعات اخیر محققان دانشگاه برکلی نشان می‌دهد روزانه حدود چهار هزار نفر در چین بر اثر مه دود جان خود را از دست می‌دهند؛ برای حل این مشکل، یک محقق هلندی موفق به ساخت یک برج هفت متری تصفیه کننده هوا شده است.

این برج Smog Free Tower نام دارد و مه دود را از قسمت بالا می‌مکد و پس از تصفیه، از منافظ تعبیه شده در 6 وجه برج آزاد می‌کند. برج تصفیه هوا قادر است در هر ساعت 30 هزار مترمکعب هوا را تصفیه و هزار و 400 وات انرژی سبز تولید کند.
تحقیق و بررسی این پروژه حدود سه سال به طول انجامیده و نمونه نخستين آن در این هفته در روتردام رونمایی شده است. قرار است از این فناوری در پارک‌های عمومی استفاده شود.
طرز کار برج تصفیه کننده هوا به این صورت است که یک جریان ولتاژ کوچک مثبت وارد برج شده و الکترود موجود در برج یون‌های مثبت را به هوا ارسال می‌کند. این یون‌ها به ذرات کربن و گرد و غبار موجود در هوا می‌چسبند. الکترود مقابل که حاوی بار منفی است، بارهای مثبتی را که با ذرات معلق هوا ترکیب شده‌اند، جذب و ذخیره می‌کند.
ذخیره ذرات معلق در این دستگاه با چنان دقت و ظرافتی انجام می‌شود که تا به حال در هیچ سیستم دیگری دیده نشده است؛ سپس به کمک یک فناوری پیشرفته، کربن موجود در ذرات معلق به سنگ‌های زینتی مناسب برای ساخت دکمه و جواهرات دیگر تبدیل می‌شوند. در واقع هر سنگ کوچک معادل هزار مترمکعب هوا است.
قرار است نمونه‌های دیگر این دستگاه علاوه بر روتردام به پکن، مکزیکوسیتی، پاریس و لس آنجلس ارسال شود.

()