مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1511منبع: ايرنا
کد خبر : 10004464 08:15:00 | 1395/4/24

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر 40 ماده شیمیایی خطرناک شامل مواد شیمیایی صنعتی، آفت‌کش‌ها و مواد آلاینده آلی در کشور وجود دارد.

 شینا انصاری در نشست تخصصی ' مواد سرطان‌زای پیرامون ما ' افزود: مواد شیمیایی صنعتی و آفت‌کش‌ها در چارچوب کنوانسیون روتردام، 22 آلاینده آلی پایدار در چارچوب کنوانسیون استکهلم، جیوه و ترکیبات آن در کنوانسیون میناماتا، همچنین نقل و انتقال پسماندهای خطرناک و مدیریت صحیح زیست محیطی آنها در چارچوب کنوانسیون بازل و با مرجعیت سازمان حفاظت محیط زیست و همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط در کشور وجود دارد.

وی درباره آلاینده‌های خطرناک هوا گفت: این آلاینده‌ها مواد شیمیایی سمی و آن دسته از آلاینده‌هایی هستند که مسبب ایجاد تاثیرات منفی شدیدی بر سلامت بشر و حتی محیط زیست هستند، تهدیدی برای این دو محسوب می‌شوند که شامل 188 آلاینده خاص هستند که جزو دسته پتانسیل سرطان‌زایی تقسیم‌بندی شده‌اند.
انصاری افزود: همچنین 30 آلاینده خطرناک ( خاص ) در مناطق شهری وجود دارد که شامل جیوه، کلرایدها، دیوکسین‌ها، بنزن، آرسنیک، سرب و آزبست هستند.
وی ادامه داد: تمام این مواد خطرناک هستند و کشورها برای مقابله با انتشار آنها قوانین خاص خودشان را دارند به‌عنوان مثال مصرف آزبست در 40 کشور اتحادیه اروپا ممنوع شده است که سازمان حفاظت محیط زیست نیز در ایران مصرف این محصول را ممنوع کرده است.
انصاری تاکید کرد: پایش و سنجش مبنای تصمیم‌گیری‌ها در مدیریت کلان است و هرگونه تصمیم‌گیری در مدیریت محیط زیست بدون پایش و اندازه‌گیری آلاینده‌ها انجام نمی‌شود، سازمان محیط زیست موظف است برای مردم اطلاع‌رسانی کند و همچنین اطلاعات لازم را در اختیار مدیران تصمیم‌گیر قرار دهد از این رو نیازمند مدیریت پایش هستیم.
وی اظهار کرد: در افق 1404 برخورداری از سلامت و بهره‌مندی از محیط زیست سالم پیش‌بینی شده است که رسیدن به آنها با پایش مستمر محقق خواهد شد، زمانی می‌توان مدیریت صحیح داشت که پایش صحیحی از منابع طبیعی مانند آب، خاک و هوا داشته باشیم که یکی از کاستی‌های ما در این زمینه همین موضوع است.
انصاری با بیان اینکه آمارهایی در کشور وجود دارد اما شاید از انسجام و پیوستگی کافی برخوردار نیست گفت: 189 ایستگاه پایش آلاینده‌ها در کشور وجود دارد که در 14 ایستگاه ترکیبات آلی فرار نیز اندازه‌گیری می‌شوند، اکنون امکان اندازه‌گیری از دی اکسین‌ها و فیوران‌ها که از زباله‌سوزها متصاعد می‌شوند در کشور وجود ندارد البته در این راستا یک دستگاه آنالایزر خریداری کرده‌ایم که امیدواریم هرچه زودتر راه‌اندازی شود.

()