مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,2 شهريور 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2648منبع: امواج برتر 78
کد خبر : 10004515 14:23:00 | 1395/5/2

چالش‌هايي كه در حال حاضر جامعه بشري را به خود مشغول و درگير ساخته است، مسايل بسيار پيش پا افتاده‌ و كم اهميتي بوده‌اند كه كم‌تر مورد توجه قرار داشته‌اند، اما به ناگاه به‌عنوان چالشي بزرگ روي نمايانده و به تهديدي براي سلامت بشر تبديل شدند. چه كسي فكر مي‌كرد خودرو و ماشين بخار چيزي جز رفاه به‌دنبال داشته باشد يا پرواز انسان در فضا باعث بروز مشكلاتي در دوردست‌هاي انسان شود و همان مشكلات دور دست‌ها زندگي او را در روی زمين هم دچار مشكل كند. در يك كلام مي‌توان گفت چالش‌هاي كنوني جامعه بشري ناشي از نبود آينده‌نگري و دورانديشي در گذشته بوده است و مشكلات و چالش‌هاي آينده ثمره بي‌توجهي به آينده‌نگري امروز ما خواهد بود.

از صنعتي شدن دنيا خوشحال بوديم كه قرار بود رفاه بياورد، رفاه آورد اما درد و آلودگي و بيماري هم آورد. رفاه آورد ولي زيستگاه‌هاي پاك را آلوده ساخت: از هوا گرفته تا زمين و دريا همه را در معرض تهديد قرار داد، چون حتي به اين نيانديشيديم كه اگر زمين يك سطل بزرگ زباله هم باشد، به‌هر حال ظرفيتي دارد و يك روز پر خواهد شد و ما حق نداريم بي‌حساب و كتاب و بي‌محابا اين‌همه آلاينده را به محيط‌زيست هدیه كنيم.

از پيشرفت فناوري‌هاي نوين خوشحال بوديم، ثمره آن دنيايي از زباله‌هاي الكترونيكي بسيار آلاينده است كه هنوز به‌درستي چاره‌اي براي بازيافت آن‌ها نيافته‌ايم. از فناوري‌هاي ارتباطي با سيم و بي‌سيم و نوري خشنوديم اما زندگي را در محاصره امواج قرار داده‌ايم و هر روز يك بيماري و ناخوشي را به امواج نسبت مي‌دهيم.

به هر جا پا نهاده‌ايم جز آلودگي و خرابي و از بين بردن طبيعت نتيجه‌اي در پي نداشته است و آلودگي‌هايمان را تا كهكشان هم ادامه داده‌ايم. کالا‌هایی را توليد كرده‌ايم كه براي چند دقيقه مورد استفاده قرار گرفته‌اند اما ساليان دراز زمين بايد هزينه تجزيه آن را بپردازد و تازه همه‌ي اين‌ها كه فهميده‌ايم، چيزهايي است كه در حد فهم دانش امروز بشري است، ‌بي‌گمان داستان بسيار عميق‌تر از چيزي است كه اكنون مي‌فهميم و بسياري از زاويه‌هاي پنهان اين دست اندازي‌هاي بشر به طبيعت سال‌هاي بعد رونمايي خواهد شد.

دنياي فناوري عزم جزم كرده است كه با استفاده از انرژي‌هاي تجديد‌پذير نياز بشر را به انرژي برطرف نمايد يا دست كم از وابستگي بيشتر انسان به انرژي‌هاي فسيلي بكاهد تا شايد اندكي از آلام زمين تسكين يابد، طبيعت تجديد قوا نماید و نفسي تازه كند براي ادامه زندگي. از در دسترس‌ترين اين انرژي‌ها مي‌توان به انرژي باد و خورشيد اشاره نمود. گسترش استفاده از اين انرژي‌ها امروز به پشت بام خانه‌ها و پنجره‌هاي اتاق‌ها كشيده است و فاصله بين توليد و مصرف را به‌صفر رسانده است. اين كه آيا راه درستي انتخاب كرده‌ايم يا باز هم راه را به اشتباه مي‌رويم اگرچه نياز به گذشت زمان و قضاوت آيندگان دارد اما هم‌اكنون هم همگان اعتراف دارند كه اين بهترين راه نيست. البته بهترين راهي است كه تا كنون به فكر بشر رسيده است. با اين كه بهترين راه كنوني، استفاده از انرژي باد و خورشيد براي تامين بخشي از نياز بشر به انرژي است، هنوز طرح جامعي در مورد بازيافت و ميزان آلايندگي سلول‌هاي فتوولتاييك و ساير تجهيزات مرتبط با انرژي باد و خورشيد ارايه نشده است.

طرح‌هاي خورشيدي و بادي در كشور در حال گسترش است. ما هم همگام با دنيا به اين سو در حركتيم. آمار كشورهاي توسعه يافته را در استفاده از انرژي‌هاي نوين مورد كاوش و بررسي قرار مي‌دهيم و براي جا نماندن از قافله‌ي انرژي‌هاي نو، به سراغ راهي مي‌رويم كه ديگران هم رفته‌اند. اين يك ناچاري جهاني است، يك ناچاري فناورانه كه بايد به هر حال به اين سمت حركت كنيم اما نبايد از آثار زيست محيطي و اقتصادي آن غافل شويم. ورود پنل‌هاي خورشيدي فتوولتاییک به چرخه توليد انرژي خورشيدي كه اكنون به شهرها، روستاها، جاده‌ها و نقاط دور‌افتاده هم كشيده شده است بي‌شك در آينده‌اي نه‌چندان دور به انباشت حجم بزرگي از پنل‌هايي خواهد انجاميد كه يا بر اثر خرابي و شكستگي از كارافتاده‌اند يا بر اثر پيشرفت فناوري بي استفاده شده‌اند و جاي خود را به نسل‌هاي نوين داده‌اند، چيزي كه سرعت پيشرفت‌هاي فناوري آن را دور از ذهن نمي‌گذارد و روند رشد و پيشرفت فناوري مربوط به پنل‌هاي خورشيدي در همين چند ساله بيانگر اين واقعيت است كه عمر فناوري‌هاي آن بسيار كوتاه است و هر روز شاهد ورود نسل نو از پنل‌ها هستيم كه نسبت به نسل قبل برتري‌هاي فراواني از نظر حجم و بازده و ساير فناوري‌هاي ساخت دارد. آيا سازمان‌هاي مربوطه مانند سانا و وزارت نيرو براي آن روز كه زياد هم دور نيست چاره‌اي انديشيده‌اند يا باز هم منتظريم تا هر رخداد را بعد از رونمايي درمان كنيم؟

()