مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,21 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1295منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10004589 07:35:00 | 1395/5/19

یک مقام مسوول با اشاره به اجرای طرح افزایش ۶۲۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق ایران بدون ساخت نیروگاه جدید، گفت: با اجرای یک پروژه جدید در ۱۸ واحد موجود نیروگاهی این افزایش تولید حاصل شده است.

غلامرضا مهرداد در نشست خبری از بهره‌برداری از دو سیستم افزایش راندمان در نیروگاه‌های حرارتی کشور خبر داد و گفت: با اجرای این طرح حدود ۶۲۰ مگاوات به  ظرفیت عملی تولید برق کشور بدون احداث نیروگاه جدید و با انجام دو طرح ابتکاری مدیا IGV  افزوده شده است.

مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی شرکت برق حرارتی ایران با اعلام اینکه اجرای سیستم کاهش دمای هوای توربین گازی در ۱۸ واحد نیروگاهی در مجموع حدود ۲۶۰ مگاوات به ظرفیت عملی تولید برق حرارتی کشور و با اجرای طرح «آی جی وی پلاس» در ۸۷ واحد نیروگاهی موفق به افزایش ۳۶۰ مگاواتی ظرفیت عملی تولید برق واحدهای حرارتی شدیم، تصریح کرد: در مجموع با اجرای این طرح‌ها در فاصله زمانی تابستان سال گذشته تا تابستان امسال، ۶۲۰ مگاوات به ظرفیت عملی تولید برق کشور بدون احداث نیروگاه جدید افزوده شده است.

این مقام مسوول میزان سرمایه‌گذاری برای اجرای این طرح‌ها را حدود یک دهم هزینه احداث واحدهای جدید عنوان کرد و یادآور شد: از نظر زمانی هم احداث واحدهای جدید زمانی حدود ۳ سال نیاز داشت در حالی که این طرح‌ها در زمانی چند ماهه به اجرا رسیده و تکمیل شده است.

مهرداد با بیان اینکه ایران با رشد ۵ تا ۸ درصدی مصرف سالانه برق در بین کشورهای جهان پیشتاز است، اظهار داشت: در صورت عدم اجرای این دو طرح ابتکاری و افزایش ۶۲۰ مگاواتی ظرفیت تولید، احتمال بروز خاموشی‌ها در کشور وجود داشت.

مدیرکل دفتر پشتیبانی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه نیاز مصرف در فصل‌های کم مصرف سال حدود ۷۰ درصد مصرف تابستان است، تاکید کرد: رشد مصرف تابستان تا این تاریخ حدود ۲۵۰۰ مگاوات نسبت به تابستان سال گذشته افزایش داشته و برای پاسخگویی به این رشد مصرف با دو اقدام اساسی احداث نیروگاه‌های جدید و اجرای برنامه تعمیرات استاندارد نیروگاه‌ها در دستور قرار دارد.

وی با بیان اینکه بعد از تابستان هر سال تا قبل از شروع افزایش مصرف، با تدوین یک برنامه دقیق مطابق با استاندارد، تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها انجام می‌گیرد، تبیین کرد: در حال حاضر تمامی واحدهای نیروگاهی با حداکثر ظرفیت ممکن در مدار بهره‌برداری هستند.

به گفته مهرداد از نزدیک ۶۰ سال پیش تاکنون هر نیروگاهی که به مدار بهره‌برداری وارد شده را با ایجاد اصلاحات و تعمیرات متداول در مدار بهره‌برداری نگه داشته شده، اما هزینه بروز خاموشی، از هزینه در مدار بودن فرسوده‌ترین نیروگاه بیشتر است اما باید با افزایش ظرفیت عملی تولید برق، نسبت به جاگزینی واحدهای فرسوده اقدام شود.

این مقام مسوول در پایان با اشاره به اینکه نیاز مصرف برق در طول شبانه‌روز نیز متغیر است به گونه‌ای که در فصل تابستان در فاصله ساعات ۱۳ تا ۱۶ نیاز مصرف به حداکثر می‌رسد، خاطرنشان کرد: در تابستان سال جاری هم پیک مصرف به میزان ۵۲ هزار و ۶۹۳ مگاوات در ساعت ۱۴:۳۰ سی‌ام تیرماه امسال به ثبت رسیده است.

()