مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,4 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 760منبع: برق نيوز
کد خبر : 10004616 07:24:00 | 1395/5/25

یک محقق ایرانی در دانشگاه آیووا موفق به ساخت باتری‌ای شده است که خودتخریب است و زمانی‌که در معرض گرما یا آب قرار می‌گیرد، حل می‌شود.

  این باتری 2/5 ولت برق تولید می‌کند و می‌تواند انرژی لازم یک ماشین‌حساب رومیزی را برای مدت 15 دقیقه تامین کند. از این باتری می‌توان برای محافظت از اسرار نظامی و دولتی و یا تجهیزات نظارت بر محیط‌زیست استفاده کرد.

رضا منتظمی، پروفسور مهندس مکانیک دانشگاه آیووا در مورد این اختراعش می‌گوید: «این نخستین باتری ناپایدار کاربردی در جهان است. اگرچه به دلیل وجود لیتیوم، ‌امکان استفاده از این باتری در بدن انسان وجود ندارد، دانشمندان برای سال‌ها در مورد چگونگی از بین بردن باتری درون بدن انسان بدون نیاز به جراحی مجدد و بدون عوارض جانبی تحقیق کرده‌اند».

منتظمی با کمک گروهی از دانشمندان این دانشگاه موفق به ساخت این باتری حل‌شونده شده است؛ باتری‌ای که ابعادی معادل 5 در یک در 6 میلی‌متر دارد و از نظر قطعات سازنده، ساختار و واکنش‌های الکتروشیمیایی شبیه به باتری‌های تجاری موجود در بازار هستند.

این باتری حاوی یک آند، یک کاتد و یک تفکیک‌کننده الکترولیتی در میان دو لایه از پلیمری از جنس پلی‌وینیل الکل است. زمانی که باتری درون آب می‌افتد، روکش باتری متورم می‌شود و الکترود‌ها متلاشی و در نهایت حل می‌شوند. البته این باتری حاوی نانوذراتی غیرقابل تجزیه است و به همین دلیل باتری به طور کامل حل نمی‌شود و همچنین کل فرایند انحلال آن حدود نیم ساعت طول می‌کشد.

منتظمی می‌گوید: «برخلاف وسائل الکترونیک رایج، این باتری با هدف عملکرد کوتاه‌مدت و ناپایدار ساخته شده ‌است و در زمان مطلوب، می‌تواند به طور کامل خود را تخریب کند و هیچ اثری از خود به جا نگذارد».

منتظمی ادعا می‌کند که این باتری‌های خودتخریبی می‌توانند نقش مهمی در کمک به کاهش زباله‌های الکترونیک ایفا کنند.

گفتنی است وی حدودا دو سال پیش هم آنتن تجزیه‌شدنی با قابلیت انتقال داده و یک ماده کامپوزیتی پلیمری قابل تجزیه را تولید کرد که این آنتن می‌تواند برای ساخت قطعات الکترونیک کوچک مورد استفاده قرار بگیرد. از این مواد قابل تجزیه برای ارسال و دریافت ایمن اطلاعات فوق محرمانه نظامی استفاده کرد.

()