مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 خرداد 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1375منبع: امواج برتر
کد خبر : 10004661 07:21:00 | 1395/6/4

126پروژه صنعت برق در استان‌های سه گانه خراسان عصر چهارشنبه در مراسمی با حضور وزیر نیرو در مشهد بطور همزمان بهره‌برداری شد.

وزیر نیرو در این مراسم گفت: متولیان صنعت برق در خراسان رضوی گام‌های بلندی از توسعه کمی به سوی توسعه کیفی برداشته و این نشانگر ارتقای ویژه در صنعت برق این منطقه و کشور است.

حمید چیت‌چیان افزود: خراسان رضوی در صنعت برق از تولید فراتر رفته و این صنعت از نظر سطح اتوماسیون ارتقا یافته است به‌طوری‌که خدمات توزیع برق در پستها مطلوب و تلفات برق کاهش چشمگیری داشته است.
وی ادامه داد: اکنون هدف وزارت نیرو صرفا تامین برق مورد نیاز مردم نیست بلکه هدف تولید با کیفیت بالا و ارايه خدمات مطلوب است.
وزیر نیرو اقتصادی‌تر کردن صنعت برق را از اولویت‌های این وزارت‌خانه اعلام و بیان کرد: همزمان با ارتقای سطح تولید و توزیع برق و همچنین سطح خدمات، باید هزینه‌ها نیز کاهش یابد.
وی گفت: ایران هر ساله با افزایش توان تولید برق مورد نیاز مواجه است لذا توانایی لازم برای انجام مدیریت بار و کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در آینده وجود دارد که تحقق این مهم به کاهش هزینه‌های تامین برق در کشور کمک می‌کند.
چیت‌چیان افزود: صنعت برق در دنیا از نظر منابع تولید و بهره‌گیری از فناوری با بازده بالا دگرگون شده، کشورهای فاقد سوخت‌های فسیلی از انرژی‌های تجدیدپذیر نظیر زباله برای تولید برق بهره می‌گیرند و از این طریق هزینه‌های تولید را به شدت کاهش داده‌اند.
وی همچنین از برنامه‌ریزی برای ساخت نیروگاه‌های جدید برق با بازده 60 درصد خبر داد و اظهار کرد: حداکثر بازده نیروگاه‌های فعلی در کشور 44.5 درصد است که بیشتر مربوط به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی می‌شود.
وزیر نیرو گفت: نصب نیروگاه‌های گازی هزار مگاواتی با بازده 60 درصد در کشور منجر به صرفه‌جویی حدود 2.5 میلیارد دلار در مصرف سوخت می‌شود.
وی افزود: اقدامات در جهت توسعه منابع تامین انرژی، فناوری‌های تبدیل انرژی، فناوری‌های انتقال و توزیع برق و نیز هوشمند و ایمن کردن شبکه صنعت برق کشور را متحول، هزینه تولید را کاهش و کیفیت ارايه خدمات را افزایش می‌دهد.
چیت‌چیان همچنین کم توجهی به مساله ایمنی برق در حوزه مصرف را از مشکلات این صنعت ذکر و بیان کرد: اگر بتوان 'سامانه ارت' را در تمام مکان‌های مصرف برق با مشخصات فنی واقعی پیاده‌سازی کرد میزان مرگ و میر مردم ناشی از برق گرفتگی به شدت کاهش می یابد.
وی اظهار امیدواری کرد که ایمن کردن ساختمان‌های تجاری و مسکونی با اجرای سامانه ارت در کل کشور به صورت گسترده انجام شود.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان نیز گفت: 126 پروژه صنعت برق خراسان با هزینه هزار و 50 میلیارد ریال اجرا شده است.
محمدحسن متولی‌زاده مهمترین این پروژه‌ها را پست‌های 132 کیلوولت تپه سلام، شهرک صنعتی چناران، فارمد، شهرک صنعتی کاویان، چناران و ساحل برج و خطهای ارتباطی آنها، کابل 132 کیلوولت رضوی شهدا و افزایش ظرفیت پست 132 کیلوولت زرین دشت برشمرد.
وی در خصوص پروژه‌های شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی نیز بیان کرد: 114 پروژه با هزینه 240 میلیارد ریال شامل ساخت و توسعه شبکه، روشنایی معابر، برقرسانی روستایی، نصب تجهیزات شبکه، تامین برق متقاضیان، کابل خودنگهدار و اصلاح و بهینه‌سازی شبکه در این استان به بهره‌برداری رسید.
مدیرعامل شرکت نیروی برق مشهد نیز در این مراسم گفت: همزمان با هفته دولت چهار پروژه با هزینه 310 میلیارد ریال در این شهرستان به بهره‌برداری رسید.
علی سعیدی افزود: پروژه های نصب 10 هزار کنتور هوشمند AMI در همه انشعابات دیماندی، جایگزین کردن سیم‌های بدون روکش 20 کیلوولت با سیم‌های روکشدار به طول 300 کیلومتر بدون اعمال خاموشی، جایگزین کردن همه شبکه‌های سیم مسی به کابل خودنگهدار به طول هفت هزار کیلومتر بدون اعمال خاموشی در مشهد به بهره‌برداری رسید.
وی بیان کرد: همچنین امروز عملیات اجرایی مرحله دوم اتوماسیون شبکه‌های توزیع برق مشهد از 700 کلید به هزار و 200 کلید 20 کیلوولت آغاز به‌کار کرد.
امسال هزار و 326 مگابایت پیک بار در مشهد وجود داشت و شمار مشترکان این شهرستان یک میلیون و 450 هزار مورد است.

()