مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1010منبع: ايرنا
کد خبر : 10004686 08:38:00 | 1395/6/8

پژوهشگران دانشگاه ارومیه و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در یک طرح آزمایشگاهی تلاش کردند با ایجاد یک فیلم نانوکامپوزیتی، بسته‌بندی ضد میکروب تولید کنند. این فیلم را می‌توان به منظور ضدعفونی کردن زخم و ترمیم سوختگی نیز استفاده کرد.

 بسته‌بندی یکی ازمسايل اساسی در سلامت غذا است. بسته‌بندی‌های فعال، بسته‌بندی‌هایی هستند که علاوه بر نقش ممانعت کننده در برابر ورود عوامل خارجی، نقش‌های دیگری نیز دارند.

این نوع بسته‌بندی‌ها به‌تازگی مورد توجه تولیدکنندگان موادغذایی قرارگرفته‌اند. استفاده از دانش نانو می‌تواند سبب بهبود کیفیت و کارایی مواد بسته‌بندی و در نتیجه، اطمینان از امنیت غذایی شود. بسته‌بندی‌های مبتنی بر فناوری نانو ویژگی‌های مکانیکی، شیمیایی، حرارتی و میکروبی متفاوتی نسبت به بسته‌بندی‌های رایج دارند.
دکتر هادی الماسی پژوهشگر دانشگاه ارومیه هدف ازاین پژوهش را استفاده همزمان از نانوسلولز میکروبی و نانوذرات اکسید روی به‌منظور تولید یک فیلم نانوکامپوزیتی ضد میکروب با خواص مطلوب عنوان کرد.
به گفته الماسی، در ساختار این پوشش‌ها مواد ضد میکروبی کمتری نسبت به موارد مشابه استفاده شده و خطرات مربوط به استفاده از نگه دارنده‌های مصنوعی در مواد غذایی را کاهش داده است که به تولید محصول غذایی نهایی سالم منجر می‌شود.
الماسی در ادامه به توضیح نقش نانوذرات در فیلم نانوکامپوزیتی پرداخت و افزود:برخی از نانوذرات اکسید فلزی از جمله اکسید روی دارای خاصیت ضد میکروبی هستند. همچنین در علم پلیمر و تولید پلیمرهای نانوکامپوزیتی، از آنها به‌عنوان تقویت کننده جهت بهبود خواص مکانیکی و حرارتی پلیمرها استفاده می‌شود.
وی تصریح کرد:این ویژگی‌ها یعنی خاصیت ضد میکروبی و اثر تقویت کنندگی، ارتباط تنگاتنگی با نحوه پخش نانوذرات اکسید روی در بستر فیلم‌های پلیمری و همچنین اندازه نانوذرات دارد. در این پژوهش، از امواج فراصوت جهت کاهش اندازه ذرات اکسید روی استفاده شده و خواص فیلم نهایی نسبت به موارد مشابه ارتقا یافته است.
عضو هیأت علمی دانشگاه ارومیه گفت: در این پژوهش، فیلم سلولز باکتریایی حاوی نانوذرات اکسید روی تولید شده است. هدف اصلی، کنترل رهاسازی نانوذرات از فیلم سلولز به داخل محیط مایع بود. بدین منظور از امواج فراصوت و همچنین تولید فیلم سه لایه استفاده شد. سپس ویژگی‌هایی که یک فیلم بسته‌بندی موادغذایی باید دارا باشد، نظیر بازدارندگی در برابر بخار آب، خواص مکانیکی، ویژگی‌های حرارتی و مورفولوژیکی و همچنین خواص ضد میکروبی آن ارزیابی شده و در نهایت تاثیر امواج فراصوت و لایه‌ای بودن بر روی رهاسازی نانوذرات مورد بررسی قرار گرفت.
الماسی افزود: نتایج بیانگر این مطلب بودند که استفاده از امواج فراصوت موجب کاهش اندازه نانوذرات اکسید روی در ساختار فیلم شده و از مهاجرت نانوذرات اکسید روی از بستر فیلم به داخل آب تا حدودی جلوگیری می‌کند.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر هادی اسلامی- عضو هیأت علمی دانشگاه ارومیه- و فرشته شاه محمدی- دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز- است.
نتایج این کار در مجله Carbohydrate Polymers (جلد 149، سال 2016، صفحات 8 تا 19) به چاپ رسیده است.

()