مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1154منبع: ايرنا
کد خبر : 10004742 07:12:00 | 1395/6/21

وزیر نیرو گفت: اگر مدیریت مصرف بار در تابستان امسال اعمال نمی‌شد، بیش از دو هزار مگاوات خاموشی در سطح کشور اجتناب‌ناپذیر بود اما با تلاش‌های انجام شده حتی یک ساعت خاموشی رخ نداد.

 «حمید چیت‌چیان » شنبه در آیین تودیع و معارفه مدیر جدید تولید شبکه برق ایران افزود: اینک بیش از 75 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده برق در کشور وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان برنامه ششم 26 هزار مگاوات دیگر به میزان کنونی اضافه شود.

وی تصریح کرد: چند سال دیگر نیاز شبکه برق کشور به بیش از 100 هزار مگاوات می‌رسد و بر این اساس، مدیریت شبکه از نظر ماهیت با آنچه اکنون وجود دارد بسیار متفاوت می‌شود.
چیت‌چیان اضافه کرد: بار مهندسی برای مدیریت شبکه برق کشور نیاز است که کاری بس طاقت فرسا و بزرگ به شمار می‌رود.
وی تاکید کرد در مقطع کنونی، مدیران شبکه تولید برق کشور باید افزون بر توسعه کمی به توسعه کیفی شبکه نگاه ویژه‌ای داشته باشند.
این مسوول ادامه داد: کاهش تلفات، ارتقای کیفیت برق و مدیریت تقاضا، از برنامه‌های کلیدی و جدیدی است که باید در رویکرد کیفی جدید مورد توجه قرار گیرد.
چیت‌چیان گفت: با توجه به ورود بخش خصوصی به عرصه تولید، دیسپاچینگ در نظارت بر تولید برق می‌تواند راهگشا باشد و در قانون نیز بر این مساله تاکید شده است.
وزیر نیرو درباره راه‌اندازی شبکه جدید دیسپاچینگ زنجان (جمع‌آوری اطلاعات و کنترل) در روزهای آینده افزود: در نظر داریم با توجه به گشایش‌های حاصل شده در زمینه سیاست خارجی از برندهای معتبر خارجی برای تجهیز شبکه استفاده کنیم.
در این آیین با سپاس از تلاش‌های «رضا ریاحی» مدیرعامل پیشین تولید شبکه برق، «همایون حائری» به مدت دو سال با حفظ سمت مشاور وزیر، جایگزین ریاحی شد.
 اواخر مردادماه امسال واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی سمنگان به ظرفیت 166 مگاوات به بهره‌برداری رسید.
امروز نیز واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی «سمنگان» و واحد بخار فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی «شوباد» (کهنوج) به ظرفیت کل 326 مگاوات همزمان به شبکه برق سراسری کشور سنکرون شدند.
سنکرون به معنی وصل دو شبکه کاملا مجزا به شیوه‌ای است که هیچ نوع شدت جریان ضربه‌ای قابل ملاحظه ایجاد نشود.
به گفته وزیر نیرو، بیش از 99 درصد جمعیت شهرها و روستاهای کشور به شبکه سراسری برق دسترسی دارند.
تبادل برق با هفت کشور پیرامونی عراق، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان و ترکیه و همچنین جمهوری خودمختار نخجوان و فعالیت بدون خاموشی شبکه برق برای چهاردهمین سال پیاپی، از دیگر دستاوردهای صنعت برق کشور است.
در برنامه ششم توسعه ساخت 26هزارمگاوات نیروگاه جدید برنامه‌ریزی شده است که 16هزار مگاوات آن با تبدیل نیروگاه‌های گازی موجود به سیکل ترکیبی، سه هزار مگاوات آن ساخت نیروگاه‌های تولید پراکنده، DG و CHP و پنج هزار مگاوات دیگر آن نیروگاه‌های تجدیدپذیربادی و فوتوولتايیک(خورشیدی) خواهد بود.

()