مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1472منبع: برق نيوز
کد خبر : 10004831 10:40:00 | 1395/7/11

وزارت نیرو مجوز بازسازی و نوسازی 13 نیروگاه بخاری و یک نیروگاه گازی را از شورای اقتصاد گرفته تا مطابق ماده 12 قانون رفع موانع تولید و از محل منابع مالی صرفه‌جویی در انرژی، این اقدام انجام شود.

به طور معمول نیروگاه‌های حرارتی با عمر بالای 25 سال نیازمند نوسازی و بازسازی محسوب می‌شوند. در ایران نیز در حال حاضر از مجموع 75 هزار و 875 مگاوات ظرفیت اسمی تولید برق کشور، 12 هزار و 26 مگاوات ظرفیت واحدهای حرارتی است که بیش از 25 سال از عمر آنها می‌گذرد.

ضرورت بازتوانی نیروگاه‌های حرارتی با عمر بیش از 25 سال به‌تازگي مورد توجه وزارت نیرو قرار گرفته است. «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو در این زمینه گفت: "در کنار آماده‌سازی واحدهای موجود برای پاسخگویی به پیک مصرف سال 96، تمرکز ویژه بر روی افزایش راندمان نیروگاه‌ها و بازتوانی نیروگاه‌ها مورد توجه وزارت نیرو قرار گرفته است. "

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: "یکی از مواردی که واحدهای فرسوده به آن دامن می‌زنند افزایش مصرف آب و آلودگی بیشتر برای محیط زیست است که تلاش می‌کنیم با افزایش ظرفیت تولید برق هم با احداث واحدهای جدید و هم با بازتوانی و نوسازی نیروگاه‌هایی که عمر بیشتری دارند، متوسط راندمان واحدهای حرارتی کشور را افزایش داده و شاهد آلایندگی کمتر این واحدها باشیم."

وی افزود: "در طول اجرای برنامه ششم توسعه، باید 26 تا 27 هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور افزوده شود که تلاش می‌کنیم بخشی از این رقم با بازتوانی نیروگاه‌های موجود محقق شود."

به‌تازگي دستوری به شرکت‌های تولید برق از طرف شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ارسال شده تا برنامه‌های عملیاتی خود را جهت به‌سازی، نوسازی و یا بازنشستگی نیروگاه‌های تحت نظارت و محل تامین منابع مالی مربوطه را اعلام و در این زمینه اقدام کنند. با صدور این دستور، عملاً بحث نوسازی نیروگاه‌های فرسوده در کشور کلید خورده است.

نیروگاه طرشت در سال 1338 به‌منظور تأمین بخشی از برق مصرفی تهران آغاز به کار کرد و اکنون که 56 سال از زمان بهره‌برداری از این نیروگاه می‌گذرد، همچنان بخشی از برق مورد نیاز تهران را تأمین می‌کند. این نیروگاه که در غرب شهر تهران و در میانه پایتخت قرار دارد، با سوخت گاز طبیعی کار می‌کند. نیروگاه طرشت قدیمی‌ترین نیروگاه در مدار بهره‌برداری کشور است و اکنون راندمان تولید برق در این نیروگاه 20.95 درصد است که یکی از پایین‌ترین راندمان‌ها را بین تمامی نیروگاه‌های گازی کشور دارد.

پیگیری‌ها حاکی از این است که

در ایران از مجموع ظرفیت اسمی 61 هزار و 186 مگاواتی واحدهای حرارتی، 12 هزار و 26 مگاوات ظرفیت واحدهایی است که بیش از 25 سال از عمر آنها می‌گذرد. در این بین، عمر 2 هزار و 432 مگاوات واحد نیروگاهی بین 26 تا 30 سال، عمر 2 هزار و 553 مگاوات واحد نیروگاهی بین 31 تا 35 سال، عمر 4 هزار و 855 مگاوات واحد نیروگاهی بین 36 تا 40 سال و عمر 2 هزار و 186 مگاوات واحد نیروگاهی بیش از 40 سال است.
()