مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,4 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 942منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10004844 08:37:00 | 1395/7/13

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت شبیه‌ساز (سیمیلاتور) آموزش نیروگاه‌های تولیدی یکی از شرکت‌های ایرانی شدند. این شبیه‌سازها هزینه‌های نیروگاه‌ها را کاهش می‌دهد.

بهنام فضایی‌فرد، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان و مجری طرح اظهار داشت: این سیمیلاتوری که در شرکت به تولید رساندیم، متشکل از مجموعه‌ای است که برای آموزش نیروگاه‌های تولیدی اجرایی شرکت مپنا طراحی و ساخته شده است.

وی افزود: در این پروژه ۷۰ دستگاه برای شرکت مپنا تولید شده که در سایت وزارت نیرو و وزارت کشور نصب و اجرایی شده است. این پروژه اکنون در حال بهره‌برداری است.

فضایی فرد اظهار داشت: این تجهیزات در دنیا به تعداد محدودی فروخته می‌شود؛ از آنجایی که در ایران تعداد زیادی توربین وجود دارد به همین دلیل نیاز بود که چنین سیمیلاتورهایی را طراحی کنیم تا نیروگاه‌ها بتوانند از آن در جهت آموزش نیروهای خود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون این سیمیلاتورها وارد کشور نشده بود و این ناشی از تحریم‌ها بوده است، عنوان کرد: آموزش تخصصی با سیمیلاتور در نیروگاه‌ها باعث می‌شود که استفاده از نیروگاه در شرایط بهینه انجام شود و خطاهای اپراتور کاهش پیدا کند.

فضایی‌فرد با بیان اینکه با استفاده از این شبیه‌سازها هزینه‌های نیروگاه‌ها کاهش پیدا می‌کند، گفت: در صورت استفاده از سیمیلاتور، هزینه‌های نیروگاه کاهش پیدا می‌کند و از سوی دیگر هزینه بهره‌برداری در نیروگاه‌ها نیز کاهش خواهد یافت.

به گفته وی، ارزش سیمیلاتورها به دلیل استفاده وسیعی که در کشور دارد می‌تواند برای صاحبان و متولی نیروگاه‌ها بالا باشد.

به گزارش مهر، این دستاورد دو روز گذشته با حضور معاون پژوهشی وزیر علوم و ريیس دانشگاه تهران در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی شد.

()