مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1002منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10004861 08:26:00 | 1395/7/17

پژوهشگران مرکز تحقیقات نانو در پژوهشگاه نفت، به دانش فنی تولید نانو عایق پتویی با کاهش ۲۰ تا ۴۰ درصدی هدرروی انرژی دست یافتند.

در طرح پژوهشی دستیابی به دانش تهیه نانوعایق پتویی حاوی اکسیدهای فلزی نانومتخلخل، ساخت پایلوت تولید نانوعایق پتویی (cm۶۰ *۱۵۰)، تولید نانوعایق پتویی در مقیاس پایلوت با استفاده از مواد تجارتی(m۲ ۱۰) محقق شده است. همچنین ساخت دستگاه ارزیابی کیفی و دستگاه اندازه‌گیری هدایت حرارتی نانوعایق پتویی از دیگر دستاوردهای این پروژه است.

در این راستا ارزیابی میدانی نانوعایق پتویی در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با موفقیت انجام پذیرفت.

بر همین اساس نتایج ارزیابی میدانی نشان داد که میزان هدرروی انرژی و در نتیجه مصرف سوخت به میزان ۴۰درصد و همچنین ضخامت عایق‌کاری از cm۱۰ به حدود cm۵ کاهش یافته است. با انجام بررسی اقتصادی جایگزینی پشم سرامیک با نانو عایق پتویی، پارامتر IRR حدود  ۵۴ درصد، پارامتر NPV مثبت و زمان بازگشت سرمایه کمتر از ۲ سال به‌دست آمد.

تمامی این نتایج نشان می‌دهند که این جایگزینی به شدت اقتصادی است.

دانش فنی تولید رنگ نانو عایق

در همین حال از دیگر پروژه‌های به اتمام رسیده مرکز تحقیقات نانو فناوری پژوهشگاه صنعت نفت، دانش فنی تولید رنگ نانو عایق در مقیاس پایلوت است.

دستیابی به دانش فرمولاسیون رنگ نانوعایق با استفاده از اکسیدهای فلزی نانومتخلخل، تولید رنگ نانوعایق در مقیاس پایلوت (kg ۴۰)، ارزیابی میدانی موفقیت‌آمیز رنگ نانو عایق در محل مورد نظر کارفرما را می‌توان از مهم‌ترین دستاوردهای این پروژه محسوب کرد.

با استفاده از رنگ نانوعایق میزان هدرروی انرژی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است. با بررسی اقتصادی جایگزینی رنگ معمولی با رنگ نانوعایق پارامتر IRR حدود ۵۴درصد، پارامتر NPV مثبت و زمان بازگشت سرمایه کمتر از ۲ سال به‌دست آمده که نشان از اقتصادی بودن این جایگزینی دارد.

 دستاوردهای این دو پروژه در نهمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو، معرفی شدند.

()