مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,30 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 33278منبع: ايرنا
کد خبر : 10004873 07:58:00 | 1395/7/19

بیست و سومین کنگره جهانی انرژی یکشنبه شب طی مراسمی در مرکز فرهنگی و کنگره لطفی کردا استانبول شروع شد. قرار است فردا صبح روسای جمهوری روسیه و ترکیه در این کنگره سخنرانی کنند.

 کنگره جهانی انرژی (WEC) هر سه سال یکبار برگزار می‌شود و این دوره نخستين کنگره جهانی انرژی پس از سال 1977 میلادی است که در ترکیه برگزار می‌شود.در این کنگره که تا سیزده اکتبر فعال خواهد بود همزمان نمایشگاهی نیز برپا شده تا شرکت‌های انرژی توانایی و ظرفیت‌های خود را در آن به نمایش بگذارند. شرکت ملی گاز ایران نیز در این نمایشگاه غرفه ای برپا کرده است.

نمایشگاهی برای معرفی اختراعات و پبشرفت‌های علمی و فنی مخترعان جوان نیز ترتیب یافته است تا آنها بتوانند در حاشیه این کنگره طرح‌های خود را در زمینه بهره‌وری و صرفه‌جویی در انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، معرفی کنند.

پلیس استانبول تدابیر امنیتی بسیار شدیدی را در اطراف این محوطه بزرگ به اجرا گذاشته و برخی از خیابان‌ها را نیز مسدود است.
رجب طیب اردوغان از شماری از رهبران کشورهای جهان برای شرکت در این کنگره دعوت کرده است که تاکنون حیدر علی اوف ريیس جمهوری آذربایجان وارد استانبول شده و قرار است ولادیمیر پوتین نیز فردا وارد این شهر شود.
هنوز آمار دقیق از سطح مشارکت هیات ارايه نشده ولی پیشتر اعلام شده بود که 54 کشور در سطح وزیر شرکت می‌کنند. همچنین بیش از 200 تن از روسای شرکت‌های مهم انرژی جهان نیز در این کنگره حضور دارند.
در این کنگره که به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت، از 82 کشور در مجموع 265 سخنران در 60 نشست جداگانه سخنرانی خواهند کرد و به سووالات شرکت کنندگان پاسخ می‌دهند. نشست‌ها، فردا صبح بعداز سخنرانی‌های رسمی شروع می‌شود.
اردوغان و پوتین از سخنرانان این کنگره هستند.
شعار این کنگره زندگی بدون کاغذ است. در طول زمان برگزاری کنگره از کاغذ استفاده نمی‌شود و تمامی اطلاعات در محیط مجازی منتقل می‌شود. روبات‌های کوچکی نیز در سالن‌های کنگره در حال گردش هستند که شرکت کنندگان در نمایشگاه می‌توانند محل سالنی را که می‌خواهند شرکت کنند و یا هر اطلاعات مورد نیاز خود و حتی سووالاتی را که می‌خواهند از سخنرانان بپرسند را بدون حضور در سالن مورد نظر از همین روبات‌ها و با پیاده کردن برنامه ویژه‌ای که این دستگاه‌ها دارند، مطرح کنند. این سووالات به هنگام سخنرانی، سخنران در صفحه نمایش تعبیه شده بر تریبون سخنرانی نمایان می‌شود.
در کنگره یک مرکز بزرگ رسانه‌ای نیز برای مشارکت رسانه‌های داخلی و خارجی آماده شده است که امکان پذیرش 500 خبرنگار را دارد.
خبرگزاری آناتولی عهده‌دار انحصاری پوشش رسانه‌ای این کنگره شده و کمیته ملی انرژی ترکیه با حمایت‌های نهاد ریاست جمهوری و وزارت انرژی ترکیه، کنگره را سازماندهی کرده است.

()