مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1054منبع: ايرنا
کد خبر : 10004885 08:43:00 | 1395/7/24

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که فواید پوشش گیاهی نمای ساختمان‌ها به جذب دی اکسیدکربن و زیبایی محدود نمی‌شود و مقابله با تاثیرات گرمایش زمین از دیگر فواید آن است.

 محققان شرکت چند ملیتی 'آروپ' Arup مستقر در لندن در مطالعه‌ای که به‌تازگی منتشر شد، به بررسی فواید پوشش گیاهی نما در ساختمان‌هایی پرداختند که سبزی برخی از آنها نفوذ تدریجی طبیعت در سازه را به ذهن متبادر می‌کند. 

محققان این شرکت به‌منظور بررسی تاثیر پوشش گیاهی نمای ساختمان‌ها، شاخص‌های مختلفی را در پنج شهر برلین، هنگ کنگ، ملبورن، لندن و لس آنجلس بررسی کردند.
بی تردید گیاهان دی اکسید کربن هوا را می‌گیرند و آن را به اکسیژن تبدیل می‌کنند؛ بنابراین افزایش دامنه فضاهای سبز در مناطق شهری و انتقال گیاهان مختلف به داخل ساختمان‌ها، روشی برای تضمین تداوم روند تبدیل دی اکسید کربن هوا به اکسیژن در اطراف ما است.
پوشش‌های گیاهی تاثیر قابل توجهی بر کاهش سایر آلاینده‌های هوا از جمله دوده و گرد و غبار نیز دارند؛ محققان حتی ثابت کرده‌اند که قرار دادن یک گیاه روی میز می‌تواند کیفیت هوای داخل خانه را تقویت کند.
مطالعه جدید نشان داده است که میزان آلاینده های هوا در حدفاصل دو ساختمان سبز (نمای پوشیده از گیاه) به میزان 20 درصد کاهش می یابد.
ساختمان های سبز همچنین با مسدود کردن 'اثر جزیره ای گرمای شهری' که در آن ساختمان ها و جاده ها گرمای روزهای داغ را ساطع می کنند، می توانند موجب خنک شدن هوای شهرها شوند.
براساس یافته های محققان، ساختمان های پوشیده از گیاهان سبز در شهرهایی با ساختمان‌های بلند مانند هنگ کنگ، می‌توانند موجب کاهش دما تا 10 درجه سانتیگراد (18 درجه فارنهایت) شوند.
این مطالعه همچنین نشان داد که در اوج گرمای تابستان، دمای زیر یک سقف پوشیده از گیاه می‌تواند به اندازه گرمای هوای محیط اطراف باشد، اما دمای زیر سقفی که از پوشش گیاهی برخوردار نیست، حتی تا 50 درجه سانتیگراد (90 درجه فارنهایت) گرم‌تر از دمای هوای اطراف می‌شود.
پژوهشگران خاطرنشان کردند که با افزایش تدریجی دمای زمین، می‌توان از برخی پوشش‌های گیاهی برای مقابله با اثرات این گرمایش استفاده کرد؛ به صورتی‌که به لطف این سپر سبز، دمای هوای خانه‌ها اغلب کاهش می‌یابد و اگر این نماهای به درستی ایجاد شوند، آلودگی صوتی را نیز جذب می‌کنند.
به گفته محققان، پوششی از شاخ و برگ گیاهان سر و صدای ناشی از ترافیک را به طور کامل مسدود نمی‌کند اما اثر مثبتی در این زمینه به‌ویژه عصرها دارد.
از فواید دیگر پوشش گیاهی نمای ساختمان‌ها، زهکشی بهتر است به طوری که پوشش گیاهی نما و سقف، آب باران را جذب کرده و زمان و شدت رسیدن آب به زمین را کاهش می‌دهد.
آسایش و بهره‌مندی کارمندان ادارات از طبیعت و هوای پاک، به‌علاوه یک محیط زیست متنوع تر شهری از دیگر فواید پوشش گیاهی نمای ساختمان‌های شهری ذکر شده است.

()