مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,2 ارديبهشت 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 817منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10004889 07:27:00 | 1395/7/25

محققان آزمایشگاه تحقیقاتی انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه علم و صنعت ایران پس از پنج سال فعالیت مستمر تحقیقاتی توانستند دانش فنی ساخت این هیترها را تدوین و برای نخستین بار در کشور تولید کنند.

 سید مصطفی حسینعلی‌پور، مجری طرح «تکنولوژی ساخت هیترهای تابشی کاتالیستی» اظهار داشت: این هیترهای سبز، قادر به انجام فرآیند احتراق در دمای پایین بوده به همین دلیل گازهای خطرناک نظیر اکسیدهای نیتروژن و مونوکسید کربن تولید نمی‌کند.
وی افزود: در این نوع هیترها، گاز طبیعی یا کپسول در حضور کاتالیست بدون تشکیل هیچگونه شعله‌ای با اکسیژن واکنش داده و تابش مادون قرمز از سطح آن آزاد می شود.
حسینعلی‌پور خاطر نشان کرد: تکنولوژی ساخت هیترهای تابشی کاتالیستی، در اختیار دو کشور کانادا و امریکاست و مدتی است در اروپا نیز تحت لیسانس شرکت‌های اصلی سازنده، نسبت به ساخت آن اقدام می‌شود.
دانشیار دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران، مزیت هیترهای تابشی کاتالیستی را نسبت به نمونه‌های خارجی آن، در قیمت تمام شده پایین­تر دانست و افزود: این هیترها در حال حاضر با همت یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران تجاری‌سازی شده و با نصف قیمت نمونه خارجی به بازار عرضه می‌شود.
وی عنوان کرد: این هیتر که نام «هیتر سبز» بر آن گذارده شده، کاربرد وسیعی در صنعت نفت و گاز، کوره‌های رنگ‌آمیزی، کوره‌های عملیاتی حرارتی، خشک‌کن‌ها، صنایع غذایی، صنعت پارچه و چرم، چوب و کاغذ و گرمایش ساکن و سیار در سوله‌ها، کارگاه‌ها، مرغداری‌ها، کاروان‌ها، منازل مسکونی و ... دارد.
وی در خصوص ویژگی‌های این هیترها اظهار داشت: به دلیل کاربرد فناوری نانو، این هیترها از ایمنی بسیار بالا، راندمان حرارتی بالاتر، زمان راه‌اندازی سریع‌تر و کاهش زمان فرآیند و آلایندگی کمتری برخوردار است.

()