مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1063منبع: ايرنا
کد خبر : 10004895 08:37:00 | 1395/7/25

ایران تا سال 2020 باید میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد در غیر این صورت ملزم به پرداخت جریمه بالایی می‌شود در صورتی‌که با سرمایه‌گذاری حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌مندی از فناوری‌های این حوزه قطعا هزینه‌ها کمتر از جریمه تعیین شده، خواهد بود.

چهاردهمین جلسه شورای ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی با حضور «علی وطنی» معاون توسعه فناوری، «سیروس وطنخواه» دبیر ستاد، «اکبر ادیبی فر» مدیرعامل شرکت پروژه تولید انرژی‌های تجدید پذیر مپنا و اعضای شورای ستاد تشکیل شد.

بحث و بررسی مسايل مرتبط با فناوری و چالش‌های موجود در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، محور اصلی این نشست تخصصی بود.
«سیروس وطنخواه» دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی در این جلسه به فعالیت‌های مپنا در حوزه انرژی‌های بادی اشاره کرد و از امکان توسعه همکاری‌های مشترک با این شرکت در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر خبر داد.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در این جلسه اظهار داشت: مپنا می‌تواند به‌عنوان یک مدل توسعه فناوری برای شرکت‌های دانش بنیان و صنعتی در سیاست‌ها و برنامه‌های معاونت علمی در نظر گرفته شود.
«علی وطنی» اعطای تسهیلات قانونی به ویژه برای پروژه‌های حوزه تجدیدپذیر را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: اغلب شرکت‌های بین‌المللی که پس از برجام به ایران آمدند، پیشنهاد فعالیت در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر داشتند و برای کشور ما مساله مهم بحث انتقال فناوری و بازارهایی صادراتی همزمان با سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها است.
وی تصریح کرد: در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر باید به سمت مردمی شدن این پروژه‌ها حرکت کنیم به‌عنوان مثال اگر برای ساخت نیروگاه‌های بادی نیاز به زمین است مشارکت صاحبان املاک را در پروژه‌ها داشته باشیم همان‌طور که در امریکا وقتی چاه نفتی حفر می‌شود از مالکان زمین درخواست همکاری می کنند که ستاد در این زمینه مي‌تواند تسهیل‌گری‌های لازم را انجام دهد.
وطنی با یادآوری اینکه ایران تا سال 2030 باید میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد در غیر این صورت باید جریمه بالایی پرداخت کند، گفت: اگر در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کنیم و از فناوری‌های این حوزه بهره مند شویم قطعا هزینه‌ها کمتر از آن مقدار جریمه خواهد بود بنابراین باید در زمینه تامین منابع مالی این حوزه، پیش‌نویس‌هایی تهیه و در مجلس مطرح شود و با توجه به اهمیت مساله بودجه‌هایی برای آن تخصیص یابد.
وی آموزش عملی در حوزه تجدیدپذیر را دارای اهمیت بالایی دانست و گفت: آموزش‌هایی در این حوزه شروع شده که باید قوی تر پیش رود تا فرهنگسازی لازم صورت گیرد و بهتر است آموزش‌ها از سطح دانش آموزی آغاز شود تا با شناخت و اعتماد به نیروی جوان، فرصت توسعه فضای کسب و کار برای کشور ایجاد شود.
براساس آمارهای موجود، ایران جزو 10 کشور نخست تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای است و کشورهای صنعتی امریکا و چین رتبه‌های نخست و دوم و ایران رتبه نهم این فهرست را دارند.
میزان انتشار سالانه گازهای گلخانه‌ای در ایران 850 میلیون تن، گزارش شده است که 25 درصد آن توسط نیروگاه‌ها، 15 درصد توسط واحدهای صنعتی، 15 درصد در بخش حمل و نقل و بقیه نیز در ساختمان‌ها و مراکز تجمع انسانی تولید می‌شود.
طبق توافق پاریس، ایران متعهد شده است تا سال 2030 ، چهار درصد تولید گازهای گلخانه‌ای خود را به صورت غیرمشکوک و هشت درصد در صورت رفع کامل تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان کاهش دهد.

()