مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,30 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1232منبع: ايرنا
کد خبر : 10004956 08:10:00 | 1395/8/9

محققان دریافتند با ایجاد تغییراتی در ساختار الماس می‌توان حجم زیادی از اطلاعات را در آن ذخیره کرد.

 محققان نوعی از الماس را مورد بررسی قرار دادند که در ساختار کریستالی آن فضاهای خالی وجود دارد که اصولا باید توسط اتم‌های کربن پر شوند؛ اما درون آنها الکترون‌ها جای گرفته‌اند. این اختلال در ساختار الماس به‌عنوان مراکز تخلیه نیتروژن شناخته می‌شود، زیرا در نزدیکی این فضاهای خالی اتم‌های نیتروژن وجود دارد.

محققان راهکاری یافتند که با استفاده از تابش لیزر، اتم‌های مستقر در مراکز تخلیه نیتروژن را باردار کنند. رفتار الکترون‌ها نیز پس از برخورد پرتوهای نور تغییر می‌کند و رنگ آنها تیره می‌شود. این تغییر، کاملا پایدار است و در اثر تابش‌های ضعیف نوری از بین نمی‌رود.
یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که می‌توان از الماس برای ثبت داده‌ها به شکل ناخالصی‌های باردار استفاده کرد و پرتوهای لیزر قابلیت ثبت، بازخوانی، پاک کردن و بازنویسی اطلاعات را در اختیار می‌گذارند.
در واقع به اعتقاد محققان می‌توان در چند نانومتر از سطح الماس، یک بیت اطلاعات را ذخیره کرد. همچنین می‌توان اطلاعات را به‌صورت سه بعدی روی الماس نگهداری کرد.
در حال حاضر محققان امکان بازخوانی و تغییر اطلاعات ذخیره شده روی الماس را ندارند اما در تلاشند تا راهکارهای مناسبی را برای ثبت و بازخوانی اطلاعات در ابعاد نانو بیابند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

()