مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1565منبع: برق نيوز
کد خبر : 10004965 07:19:00 | 1395/8/11

نامه الزام به تامین 20 درصدی برق ساختمان‌های اداری و موسسات دولتی، بانک‌ها و شهردادی‌ها از انرژی خورشیدی به استانداری‌ها ارسال می‌شود. در صورتی‌که در مدت مقرر این مهم را انجام ندهند، تعرفه برق برای این نهادها بر اساس تعرفه انرژی تجدیدپذیر محاسبه می‌شود.

 «هوشنگ فلاحتیان» در دومین همایش ملی اجرای قوانین انرژی در ساختمان در سالن همایش‌های صدا و سیما، افزود: در ایران، پرداخت‌های مشترکان بر اساس هزینه تمام شده نیست بلکه بر اساس تعرفه‌هایی انجام می‌شود که در تدوین آنها مسایل اقتصادی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این که رشد مصرف برق در کشور در 35 سال گذشته 7 درصد بوده است، گفت: گسترش شبکه برق به دنبال افزایش رفاه و توسعه رخ می‌دهد و ظرفیت تولید برق در این مدت از هفت هزار مگاوات به 76 هزار مگاوات افزایش یافته است.
معاون وزیر نیرو با یادآوری این که ایران رتبه چهاردهم دنیا و رتبه نخست خاورمیانه را در تولید برق دارد، تعداد مشترکان برق را ٣٣ میلیون مشترک اعلام کرد.
فلاحتیان تاکید کرد: برای تولید برق در کشور نیاز به حضور بخش خصوصی داریم زیرا تولید برق هم شاخص رفاهی و هم نیاز بخش اقتصادی است.
وی میانگین قیمت برق را 600 ریال برای هر کیلووات برآورد کرد که نیمی از مصرف برق در بخش‌های خانگی و تجاری عمومی و بیشترین مصرف برق در تهویه‌های مطبوع و روشنایی اعلام شده است.
معاون وزیر نیرو میانگین مصرف سرانه برق در سال 1393 را ٢٧٠٠ کیلو وات ساعت ذکر کرد و گفت: این میزان نسبت به سال قبل از آن 2.3 درصد افزایش یافته بود.

فلاحتیان علت افزایش یاد شده را اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه‌ها عنوان کرد و گفت: این امر سبب شده است رفتار مردم به رفتار قبل از هدفمندی تبدیل شود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان این که ٢٧ درصد کل انرژی تولیدی کشور در حوزه ساختمان مصرف می‌شود، گفت: وزارتخانه‌های نفت، نیرو ، راه و شهرسازی با کمک موسسه استاندارد تصویب استانداردها از جمله تعیین مصرف انرژی و برچسب انرژی را پیگیری می‌کنند.

اجرای مبحث ١٩ و تدوین استاندارد انرژی در سرمایشی و گرمایشی تهیه و ابلاغ شده که نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی داشته است.

فلاحتیان می‌گوید، طرح بر چسب انرژی در ساختمان در آینده ابزار مهمی در مصرف بهینه انرژی خواهد بود. همچنین تولید انرژی‌های نو رویکرد سبزی در مصرف انرژی است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی همچنین خبر داد، سه‌شنبه نامه‌ای به استانداری‌ها ارسال و رونوشت آنها به شرکت‌های توزیع برق ابلاغ می‌شود که بر اساس آن ساختمان‌های اداری و موسسات دولتی، بانک‌ها و شهردادی ها ملزم می شوند در مدت 2 سال ٢٠ درصد انرژی مصرفی خود را از محل نیروگاه‌های خورشیدی بر بام این ساختمان‌ها تامین کنند.

فلاحتیان افزود: در صورتی که در مدت مقرر این مهم را انجام ندهند، تعرفه برق برای این نهادها بر اساس تعرفه انرژی تجدیدپذیر محاسبه می شود.

()