مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,2 ارديبهشت 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1043منبع: ايرنا
کد خبر : 10005043 07:49:00 | 1395/9/6

در جریان سفر «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو به ژاپن، سند الحاق ایران به منشور جهانی انرژی امضا شد و جمهوری اسلامی ایران رسما به جمع کشورهای عضو در منشور جهانی انرژی پیوست.

 هدف عمده منشور بین‌المللی انرژی، انعکاس بهتر واقعیت‌های جدید بخش انرژی به خصوص رشد انرژی در کشورهای در حال توسعه و همکاری کشورهای شرکت کننده جهت توسعه و ایجاد ظرفیت‌های جدید و همچنین مقابله با چالش‌های مشترک در بخش انرژی ذکر شده است.

در آیین امضای این سند که جمعه و پیش‌ از گشایش اجلاس بیست و هفتم این منشور با حضور «راسناک» دبیرکل منشور جهانی انرژی، «فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن و نمایندگان کشورهای عضو در منشور جهانی انرژی برگزار شد، وزیر نیرو سند نهایی کنفرانس وزارتی «لاهه 2» در زمینه منشور بین‌المللی انرژی را امضا کرد.
«فومیو کیشیدا» وزیر امورخارجه ژاپن در این مراسم و طی سخنان کوتاهی ابراز امیدواری کرد همکاری کشورهای عضو منشور بتواند در مقابله با چالش‌های مهم پیش روی جامعه جهانی به‌ویژه مقابله با آلودگی محیط زیست نقش مهمی ایفا نماید.
کنفرانس وزارتی «لاهه 2» درخصوص منشور بین‌المللی انرژی در سال 2015 در لاهه برگزار شد تا منشور بین‌المللی انرژی را به‌عنوان منشور به روز شده انرژی اروپا تصویب نماید.
در کنفرانس، نمایندگان بلندپایه کشورهای امضاکننده منشور انرژی اروپا در سال 1991 و همچنین نمایندگان بلندپایه دولت‌های پیوسته به منشور، منشور بین‌المللی انرژی را امضا نموده یا موافقت خود را با آن اعلام کردند.
علاوه بر ایران، امروز کشورهای دیگری همچون عراق، کامبوج، گواتمالا، اتحادیه کشورهای مرکزی آفریقا نیز این سند را امضا کردند.
گفتنی است، کنفرانس دو روزه منشور بین‌المللی انرژی در توکیو که امروز آغاز شده شنبه نیز در محل هتل «کی ای یو پلازای» این شهر به ریاست وزیر مشاور امور خارجه ژاپن پیگیری خواهد شد.
قرار است چیت‌چیان وزیر نیروی کشورمان نیز به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در نشست بعدازظهر سخنرانی و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسايل انرژی در سطح بین‌المللی را مطرح نمایند.

()