مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 خرداد 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2030منبع: برق نيوز
کد خبر : 10005091 07:54:00 | 1395/9/20

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سیستان و بلوچستان گفت: طرح ساخت نیروگاه‌های خانگی برق خورشیدی با ظرفیت پنج کیلو وات در ساعت و خرید تضمینی آن در استان تصویب و تفاهم‌نامه آن امضا شد.

علی اصغر جمشیدنژاد اظهار داشت: جامع نگری و پایداری در سیاست‌گذاری‌های بخش انرژی می‌تواند نقش بسزایی در استفاده صحیح از منابع طبیعی، بهبود کارایی، رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال، توسعه متوازن روستاها و جلوگیری از آلودگی‌های محیط داشته باشد که در نهایت منجر به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار می‌شود.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: با پیگیری‌های دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری و دفتر روستایی استانداری به منظور تحقق اهداف توسعه پایدار در بخش انرژی روستایی، تفاهم‌نامه‌ای در راستای سیاست‌های زیست محیطی و استفاده از مزیت‌های منحصر به‌فرد سیستان و بلوچستان در زمینه انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر و درآمدزایی برای روستاییان با ساخت و راه‌اندازی نیروگاه‌های تولید برق خورشیدی پنج کیلو وات برای روستاییان امضا شد.

وی تصریح کرد: این تفاهم‌نامه از سوی دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری و دفتر امور روستایی استانداری سیستان و بلوچستان، شرکت توزیع برق منطقه‌ای، صندوق کار آفرینی امید و پست بانک استان تصویب و امضا شد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه هزار و 500 واحد نیروگاه خانگی برق خورشیدی با ظرفیت تولیدی پنج کیلو وات درساعت و خرید تضمینی آن توسط شرکت توزیع برق منطقه‌ای( نماینده وزارت نیرو) در روستاهای هدف استان برای خانوارهای زیرپوشش کمیته امداد و سایر خانوارهای روستایی ساخته می‌شود.

جمشیدنژاد تاکید کرد: وزارت نیرو براساس تفاهم‌نامه در مدت 20 سال برق تولید شده را به صورت تضمینی خریداری می‌کند که این موضوع می‌تواند هم به کاهش بار شبکه برق کمک کند و هم منبع درآمدی برای روستاییان در راستای اشتغال و خود کفایی مالی تامین کند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به شرایط اقلیمی و زاویه تابش انرژی خورشیدی مناسب استان برای نصب پنل‌های خورشیدی افزود: هم اینک در گام نخست 500 نیروگاه خورشیدی خانگی روستایی و هزار نیروگاه خورشیدی خانگی برای مددجویان کمیته امداد خمینی(ره) اختصاص یافته است که در صورت استقبال و نیز وجود شرایط لازم این تعداد افزایش می یابد.

سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت ژئوپلتیک خاص خود در تمامی زمینه‌ها به‌ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر توانمندی و ظرفیت‌های بسیار ایده‌آلی دارد که قرار گرفتن در مسیر بادهای پر قدرت سیستان و انرژی تابشی خورشید با بیش از 6 کیلووات ساعت بر مترمربع در روز، گوشه‌ای از سرازیر شدن نعمات خدادادی بر این سرزمین است که با بهره‌گیری از آنها می‌توان بهترین شرایط را در منطقه به وجود آورد.

علاوه بر این، انرژی زمین گرمایی آتش فشان نیمه خاموش تفتان و بزمان، انرژی امواج اقیانوسی دریای بزرگ چابهار با ارتفاع بیش از 12 متر در فصل مونسون و انرژی بیومس منطقه کشاورزی و گاوداری‌های زابل، بمپور و باهوکلات ظرفیت و توانمندی بالا و قدرتمندی برای ایران اسلامی محسوب می‌شود.

()