مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 996منبع: ايرنا
کد خبر : 10005092 08:01:00 | 1395/9/20

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: 85 درصد از 23 میلیون مسکن موجود در کشور بیش از میانگین جهانی انرژی مصرف می‌کنند.

«حامد مظاهریان» در ششمین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری در تهران گفت: متاسفانه از نظر مصرف انرژی در واحدهای مسکونی با استفاده از سوخت‌های فسیلی، در وضعیت بسیار نامناسبی قرار داریم.

وی یادآور شد: در حالی که ترکیه دو و نیم برابر تولید ناخالص ملی ما درآمد دارد، مصرف انرژی در این کشور 50 درصد انرژی مصرفی در ایران است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مصرف انرژی در کشور ما 9 برابر ژاپن و سه برابر عربستان سعودی است گفت: مصرف انرژی در ایران چهار برابر متوسط جهانی است.
مظاهریان گفت: در 40 سال گذشته تولید برق از هفت مگاوات به 76 هزار مگاوات رسیده است و در حالی‌که در این مدت جمعیت کشورمان دو برابر شده، متاسفانه مصرف انرژی کشور به 10 برابر افزایش یافته و این با پایین بودن بهره‌وری وضعیت خطرناکی را در کشور به وجود آورده است.
وی با اشاره به تصویب قانون اصلاح مصرف انرژی در کشور یادآور شد: با تصویب این قانون باید ساختمان‌های دولتی در مدت پنج سال با ارايه برچسب مصرف انرژی رده خود را به اصلاح کنند، در غیر این صورت باید حداقل دو برابر هزینه مصرف برق خود را پرداخت کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در بخش ساختمان‌های مردم نیز باید با اجرای برنامه‌های مناسب متناسب با اقلیم، شیشه‌های دوجداره و عایق در سقف ساختمان‌ها استفاده شود تا مصرف انرژی خانوارها در کشور به حداقل برسد.
مظاهریان با بیان اینکه در مصرف انرژی در وضعیت نامطلوبی قرار داریم، گفت: ما نگران شهرهای خود هستیم زیرا 72 درصد جمعیت ایران در شهرها سکونت دارند.
ريیس کمیته سیاست‌گذاری ششمین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری نیز در این مراسم گفت: توسعه پایدار نخستین بار با رویکرد حفظ محیط زیست و توسعه در نشست کمیسیون جهانی سازمان ملل متحد مطرح شد تا بتوانیم نیازهای نسل‌های آینده را تامین کنیم.
حمید آیتی اظهار داشت: بیش از نیمی از مردم جهان در شهرهایی زندگی می‌کنند که آثار سوء آن مشکلات زیادی را از نظر محیط زیست به وجود آورده و نسل‌های آینده را تهدید می‌کند.
وی افزود: آب، هوا و غذای سالم به مهمترین مشکلات شهرها تبدیل شده است و کشورها همواره برای حفظ سکونت‌گاه‌های بشری و حفظ محیط زیست تلاش می‌کنند.
ششمین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری روز پنجشنبه 18 آذرماه با حضور متخصصان، کارشناسان، اساتید دانشگاه صنعتی دورتموند آلمان و دانشجویان رشته‌های مرتبط با مسايل شهری در پژوهشکده هنر، فرهنگ و معماری جهاد دانشگاهی برگزار شد.

()