مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 935منبع: ايرنا
کد خبر : 10005114 08:38:00 | 1395/9/24

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید ذخیره‌ساز انرژی گرمایی در بستر سرامیک با قابلیت ذخیره‌سازی سه برابری گرما نسبت به آب در خود شدند.

 امیرحسین بنایی از محققان شرکت دانش بنیان فعال در حوزه انرژی شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان افزود: در این طرح که به‌صورت پایلوت اجرا شده، انرژی گرمایی در بستر سرامیکی با ماندگاری طولانی ذخیره می‌شود.

بنایی ادامه داد: در بحث انرژی‌های تجدیدپذیر زمان تولید و زمان مصرف، با یک تاخیری همراه است، هنگامی‌که آبگرمکن‌های خورشیدی گرما را تولید می‌کنند باید این گرما در جایی ذخیره شود، زمانی‌که آفتاب وجود دارد گرما ذخیره می‌شود و شب از این گرما استفاده می‌شود.
وی اظهار کرد: معمولی‌ترین بستر ذخیره‌ساز گرمایی که برای آبگرمکن‌های خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آب است، در این طرح جدید از سرامیک استفاده شده است.
بنایی گفت: قابلیت سرامیک این است که سه برابر آب می‌تواند در خود گرما ذخیره کند، یعنی یک لیتر از این سرامیک می‌تواند به اندازه سه لیتر آب در خود گرما با ماندگاری بالا ذخیره کند، و بیش از یک ماه گرما را در خود ذخیره کند بدون این که نیاز به عایق داشته باشد و در ضمن، قابلیت شارژ و دشارژ شدن دارد، این قابلیت در آب وجود ندارد.
وی ادامه داد: این ذخیره‌ساز می‌تواند هم برای آبگرمکن‌های خورشیدی و هم برای سوخت های فسیلی دیگر مانند کوره‌ها و مشعل‌ها مورد استفاده قرار گرفته و گرما را درون خود نگه دارد و در جایی که اوج مصرف است این انرژی وارد مدار شده و مورد استفاده قرار گیرد.
وی گفت: این طرح نمونه تجاری‌سازی شده خارجی و داخلی ندارد و در حال حاضر به‌صورت طرح پایلوت که قابلیت تبدیل به محصول دارد، ارایه شده است.

()