مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 817منبع: صبا
کد خبر : 10005117 07:27:00 | 1395/9/25

وزیر نیرو: آمادگی داریم برق ساختمان‌ها برای گرمایش و پخت و پز و خودروهای شهر را برای جلوگیری از انتشار آلاینده‌ها و مصرف سوخت فسیلی تامین کنیم.

حمید چیت‌چیان گفت: برای ساختمان‌هایی که نیاز به گرمایش و پخت و پز دارند و خودروهایی که در شهرها به خصوص شهرهای بزرگ تردد می‌کنند و هر بخش گاز و بنزین مصرف می‌کند، می‌توانیم برق را جایگزین این سوخت‌ها کنیم.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که در کلانشهرها و شهرهایی که آلوده هستند، سوخت خودروهایی را که بنزین سوز است با خودروهای برقی یا هیبریدی جایگزین کنیم.
چیت‌چیان اظهار داشت: پیشنهاد می‌کنیم این موضوع در طول یک برنامه سه ساله یا پنج ساله در شهرهایی که آلودگی بالایی دارند، اجرا شود و ما برق مورد نیاز آن را تامین کنیم.
وزیر نیرو افزود: به این شرط این کار را می‌کنیم که دولت و سازمان‌های تصمیم گیرنده و مردم هزینه سوخت و انرژی حمل و نقل و انرژی گرمایش منزلشان را از آنچه که الان هست و از بنزین و گاز مصرف می‌کنند، انتظار نداشته باشند کمتر شود.
چیت‌چیان به مزیت‌های استفاده از برق به جای سوخت فسیلی اشاره کرد و گفت: آلودگی‌های هوا برطرف می‌شود و خطر آتش‌سوزی خطوط گاز که ممکن است در حوادث موجب آتش‌سوزی شود از بین می‌رود و مصرف سوخت کاهش می‌یابد.
وی گفت: امیدواریم در طول برنامه ششم توسعه بتوانیم این پیشنهاد را در دولت و سایر مراجع به تصویب برسانیم تا کشور بتواند از مزیت صنعت برق استفاده کند.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه بخشی از زیرساخت‌ها برای این پیشنهاد آماده است و بخش دیگر باید ایجاد شود، گفت: درحال حاضر حدود 76 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی داریم در حالی‌که مصرف برق در شبانه‌روز یکسان نیست و در نیمه شب مصرف به شدت کاهش می‌یابد که در این ساعت‌ها امکان شارژ خودروهای برقی با قیمت بسیار مناسب بوجود می‌آید.
چیت‌چیان افزود: البته باید ایستگاه‌های خاصی در تمام نقاط شهر در نظر گرفت تا افرادی که از خودروهای برقی استفاده می‌کنند بتوانند آن را شارژ کنند، این موضوع می‌تواند به اقتصاد صنعت برق کمک کند و هم آلودگی شهرها کاهش یابد و به ارتقای ایمنی شهرها و رفاه بیشتر شهروندان نیز از این طریق کمک می‌کنیم.

 

()